24.10.2018 r. w Szkole Podstawowej nr 74 im. Stanisława Grońskiego w Szczecinie odbył się Wojewódzki Konkurs Krasomówczy uczniów Szkół Podstawowych i Gimnazjów, organizowany przez Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze. Konkurs objęty jest patronatem Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty.

Celem tego konkursu jest rozbudzanie wśród dzieci i młodzieży zamiłowania do mowy ojczystej. Upowszechnianie czystości i kultury języka polskiego, pięknego i sugestywnego wypowiadania myśli, a także prezentowania barwnym i bogatym językiem zdarzeń, faktów nierozerwalnie związanych z Pomorzem Zachodnim. Zadaniem Konkursu jest również zainteresowanie młodzieży turystyką i krajoznawstwem.

W tym roku zmierzyło się ze sobą 10 oratorów z całego województwa. Naszą szkołę reprezentowała Kamilka Zdebska z klasy IV c i mimo, że była najmłodszą uczestniczką zajęła II miejsce. Kamila, przez pięć minut opowiadała o szczecińskich magnoliach. Tradycyjnie dwoje najlepszych oratorów w każdej kategorii wiekowej otrzymuje kwalifikacje do finału ogólnopolskiego w Legnicy. Zmagania w Legnicy odbędą się już w listopadzie, gdzie każdy uczestnik musi przygotować dwa wystąpienia (5 i 7 minutowe) dotyczące własnego regionu.

Trzymajmy kciuki za naszą krasomówczynię!

Teresa Popow