Ogólnopolska Akcja „Wybory książek w szkole STO” wzbudziła duże zainteresowanie wśród uczniów naszej szkoły. Głównym celem  akcji było poznanie faktycznych zainteresowań czytelniczych uczniów w całej Polsce, promocji czytelnictwa i bibliotek. Wyniki zostały przekazane p. minister  edukacji narodowej , która objęła patronatem wybory,  oraz opinii publicznej jako ważny element dyskusji o kanonie lektur i gustach czytelniczych uczniów w polskich szkołach.

Nasi uczniowie chętnie uczestniczyli w wyborach.  Wypełniali wcześniej przygotowane karty na których wypisali tytuły swoich ulubionych książek. Polecane książki charakteryzowały się dużą różnorodnością. Wśród nich znajdują się nie tylko znane lektury, ale również książki obyczajowe, przygodowe, baśnie czy książki z ulubionego gatunku ”Fantasy”. Wiele z wymienionych tytułów znajduje się w naszej bibliotece, ale też dzięki nowym propozycjom ze strony uczniów, będzie mi łatwiej dokonywać  wyborów przy zakupie i uzupełnianiu  nowości do naszej biblioteki szkolnej.

 Cieszy mnie fakt,  że  zebrane tytuły wykazują,  iż  nasi uczniowie znają i czytają książki,   zapamiętują  tytuły i potrafią  zaproponować je jako własne ulubione książki.  Lista, którą razem z uczniami stworzyliśmy pomoże  w zakupie nowych książek do biblioteki szkolnej.  Dzięki poznanym tytułom mogłam poznać zainteresowania i wybory czytelnicze naszych uczniów.

Podsumowując akcję dziękuję wszystkim uczniom i nauczycielom  za  pomoc w jej przeprowadzeniu,  a uczniom za tak liczny udział. Dzięki tego rodzaju akcjom rozwijamy czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży. Na zakończenie  dołączam  listę 10 tytułów  książek które znalazły się na najwyższych miejscach w rankingu najciekawszych książek uczniów szkoły STO.  Oto one

Klasy 1-3
   1.    „Dzieci z Bullerbyn” – A. Lindgren – 23 głosy
   2.     „Magiczne drzewo” – A. Maleszka – 22 głosy
   3.    „Harry Potter”- J.R. Rowling – 19 głosów
   4.    “Dziennik Cwaniaczka”- J. Kinney – 16 głosów
   5.    “Mikołajek” – Sempe, Goscinny – 14 głosów

Klasy 4-6
   1.    “ Harry Potter” – J. R. Rowling – 22 głosy
   2.    “Dziennik Cwaniaczka” – J. Kinney – 15 głosów
   3.    “Opowieści z Narnii” -  C. S. Lewis – 15 głosów
   4.    „Hobbit” – J. R. R. Tolkien – 13 –głosów
   5.    „Baśniobór” seria – B. Mull – 10 –głosów

Danuta Krzaczkowska – szkolny bibliotekarz