Uczniowie klas piątych stanęli przed poważnym wyzwaniem. Temat zadania terminowego brzmiał: Piszę, ilustruję i wydaję – Moja Książka w Drodze do Nobla.
Uczniowie przez trzy  tygodnie tworzyli swoje oryginalne książki. Temat stał się zachętą do eksperymentowania z  tekstem, formą, obrazem i doświadczeniem bycia twórcą – autorem literackim, a nie jedynie odbiorcą sztuki i literatury.

Przed przystąpieniem do dzieła należało odpowiedzieć sobie na pytania:
– Czym dla mnie jest książka?
–  Jak może ona wyglądać?

Następnie trzeba było znaleźć temat i poszukać niepowtarzalnej formy. Jak to bywa zazwyczaj kreatywność młodych twórców nas nie zawiodła. Poruszone zostały różne ważne tematy, powstały wiersze i skecze,  można  dowiedzieć się o ciekawych zjawiskach czy dziecięcych pasjach, zwiedzić z autorami cały świat. Niektórymi książkami można było karmić zmysły (Słodkie historie lub Pięć zapachów). Wybrane prace zostały wysłane do Bydgoszczy, na ogólnopolski konkurs literacko – plastyczny. Pozostałe można podziwiać w galerii na drugim piętrze.

Teresa Popow

 


 

Hania, klasa V,  Inna Planeta (fragment):

2056 r. Waszyngton, obrady Sejmu

– Przez globalne ocieplenie rośliny nie  rosną, brakuje jedzenia i wody, a zwierzęta chorują. Dzieje się coś dziwnego – oświadczył Premier.
– Musimy działać. Musimy działać jak najszybciej! – przekrzykiwali się posłowie.
– Nie, nie, nie! Panowie, spokojnie! Nie możemy wprowadzać paniki. Jednak wyklucza się wysyłanie ludzi na inną planetę. To niewyobrażalne koszty!

Tak zaczyna się ta pasjonująca i przerażająca opowieść. Jesteście ciekawi co było dalej? Zapraszamy na drugie piętro!