Maj – miesiącem książki

Jak co roku miesiąc maj poświęcony jest książce i czytelnictwu, hasłem który wyróżnia je od innych  to “Wybieram bibliotekę”. Tegoroczny maj szczególnie, a to za sprawą wydarzeń i imprez które miały miejsce w naszej szkole.

Jeszcze w kwietniu uczniowie naszej szkoły brali udział w ogólnopolskiej akcji “Ogólnopolskie Wybory Książek”. Relacje z akcji zamieściłam na stronie internetowej naszej szkoły. Nasi najmłodsi uczniowie uczestniczyli w cyklu lekcji przeprowadzonych przez bibliotekę miejską przy ul. Marcina. Tematem tegorocznych spotkań było hasło “Od gliny do e-booka”. W ramach spotkań czytelniczych nasze pierwszaki uczestniczyły w spotkaniach z naszymi seniorami – czytelnikami i przyjacielami  biblioteki słuchając wybranych fragmentów książek. Uczniowie  klas 3 aktywnie uczestniczyli w zajęciach pt. “Okiem nowoczesnego autora-twórczość elektroniczna” z wykorzystaniem  elektronicznych aplikacji. Zajęcia cieszyły się niezwykłym zainteresowaniem. Relację jednego z uczniów z klasy 3a  M. Iskierskiego zamieszczam  pod sprawozdaniem.

Nasz teatralno-recytatorski zespół zaprezentował się gościnnie w  integracyjnym  przedszkolu  “Nutka” oraz w szpitalu dziecięcym przy ul. Wojciecha.  Oprócz części artystycznej uczeń klasy 5a  Mikołaj W. odczytał  aktorsko fragment książki o przygodach przedszkolaków z książki R. Klimczaka pt. “Nudzimisie i przyjaciele”.  Jako bibliotekarz szkolny zostałam zaproszona do dzieci z wcześniej wymienionego przedszkola na poprowadzeniu lekcji o pracy bibliotekarza szkolnego. Było to bardzo sympatyczne przeżycie, gdyż mali słuchacze z niezwykłym zainteresowaniem słuchali  opowieści  o naszej szkolnej bibliotece.

Uczniowie klas czwartych  mieli okazję uczestniczyć w warsztatach organizowanych przez panie z akademii sztuki  pt. “Litera jako przestrzeń ilustracji”. Efekty prac  można zobaczyć na korytarzach naszej szkoły.

W poniedziałek 25 maja klasa 5  dzięki wizycie w szczecińskim radiu  miała okazję poznać pracę dziennikarza radiowego.  Nasi uczniowie z uwagą wsłuchiwali się w wypowiedzi naszych szczecińskich dziennikarzy . Ochotnicy mieli okazję wcielić się w rolę prezentera i nagrać  fragment audycji . Może wśród nich ukryli się wybitni polscy radiowcy?

Pragnę podziękować wszystkim  uczniom za uczestnictwo w święcie, nauczycielom za pomoc w jej organizacji i wszystkim, którym książka jest bliska sercu.   

D. Krzaczkowska

Lekcja biblioteczna

Od dziewiątego do piętnastego maja jest tydzień bibliotek. Z tej okazji poszliśmy do biblioteki na lekcję. Poznaliśmy panią, która powiedziała nam że tydzień bibliotek jest co rok i każdego roku jest wybierane inne hasło, a w tym hasło to “Wybieram bibliotekę”. Następnie pokazała nam dwie aplikacje: jedna to aplikacja w której można pisać książkę, a druga do robienia komiksu. Potem dobraliśmy się w trzy grupy: chłopaków (w której byłem), dziewczyn i mieszana.   Potem w tych grupach pisaliśmy książki i komiksy. To był bardzo udany dzień.

M. Iskierski 3a

Dni Książki maj 2015 – podsumowanie

1. Cykl lekcji  pt. „Od gliny do e-booka” w bibliotece publicznej nr 1 przy ul. Marcina. Kl. 0-3 kwiecień/maj
2. Cykl lekcji bibliotecznych dla klas 3 „Okiem nowoczesnego autora-twórczość elektroniczna”-biblioteka publiczna przy ul. Marcina (12, 21, 22 maja)
3. Spotkanie w przedszkolu „Nutka” oraz w szpitalu dziecięcym  przy ul. Wojciecha
    “Wiosennie i z radością” prezentacja koła teatralno-recytatorskiego  klas 1-6, w programie czytanie wybranych fragmentów książek
    Spotkanie w przedszkolu „Nutka” – „Praca bibliotekarza szkolnego”-  14 maja
4. Warsztaty dla uczniów klas 4 (szkoła) – „Litera jako przestrzeń ilustracji”. Prowadzenie -  panie  z akademii sztuki. ( 20.05 godz. 9.30)
5. Spotkania czytelnicze  w bibliotece miejskiej nr 12 ul. Marcina – temat „Czytajmy razem” kl.1-3 (19-22.05)
6. Gazetka –hol szkoły. „Wybieram bibliotekę”
7. Wycieczka do Radia Szczecin –kl. 5b (25.05)