Co roku, na przełomie listopada i grudnia, w szkołach i przedszkolach odbywa się wielka zbiórka monet – Góra Grosza. Zebrane pieniądze są przekazywane na pomoc psychologiczną i rzeczową dla dzieci, które jej potrzebują i tych które nie wychowują się w swojej rodzinie.

Jak co roku uczniowie naszej szkoły przystąpili do tej akcji. W tym roku wydarzenie przygotowywali  i nadzorowali uczniowie klasy 8b z pomocą i pod czujnym okiem szkolnego samorządu.  Już drugiego grudnia pojawiły się kolorowe skarbonki, do których przez całe dwa tygodnie spływały klasowe grosiki. Po tym okresie nastąpiło wielkie liczenie, które trwało kilka godzin.

Czas na podsumowanie – zebraliśmy ponad 40 kg bilonu. Nasi rachmistrze wyliczyli, że ogółem zebraliśmy 2 190,54 zł. Pojawiły się też inne monety – 3.34 euro, 5 fenigów (dawna moneta niemiecka), 5 lip (dawna moneta chorwacka), i 1 dima (odpowiednik 10 centów amerykańskich). Bilonu zagranicznego nie mogliśmy doliczać do zebranych klasowych sum – konkurs dopuszczał tylko polskie monety.

Która klasa zebrała najwięcej? Bezkonkurencyjni okazali się uczniowie z klasy 3c – w ich skarbonce (a w zasadzie w kilku skarbonkach) znalazło się 405, 57 zł, drugie miejsce zdobyła klasa 1b z wynikiem 218,01 zł a trzecie przypadło uczniom z klasy 2a, którzy zgromadzili 199,77 zł.

Chcemy jeszcze koniecznie wspomnieć o drobnych przyniesionych przez Panią Dyrektor Marzenę Ukraińską, która dostarczyła nam pokaźny worek monet –  znalazło się w nim aż  189,35 zł. Pani Marzena oczywiście nie stawała w szranki z innymi klasami, po prostu od dawna odkładała drobne z myślą o Górze Grosza. Przykład godny naśladowania – brawo!

Bardzo dziękujemy uczniom i rodzicom, którzy włączyli się do akcji. Nasze pieniądze trafią do potrzebujących – wszyscy jesteśmy zatem małymi bohaterami!!! Najbardziej zaangażowaną klasę 3c zapraszamy na „Spotkanie z pizzą” – zasłużyliście.
🙂

Przemysław Stecewicz