Według legendy Marcin był rzymskim żołnierzem. Pewnego dnia jadąc na koniu zauważył zmarzniętego żebraka. Marcin ulitował się nad biednym. Swoim mieczem przeciął swój płaszcz na dwie części i jedną podarował żebrakowi. Marcin porzucił wojsko, został biskupem Tours. Zmarł 11 listopada. Na jego pogrzebie uczestniczyło wielu ludzi, w tym dzieci z latarenkami.

Martinstag- Dzień Świętego Marcina obchodzony jest 11 listopada w Niemczech, ale również w Austrii czy Szwajcarii. W tym dniu mieszkańcy spotykają się wieczorami, aby wziąć udział w pochodach z latarniami.

Dzień Świętego Marcina w tym roku w naszej szkole świętowaliśmy aż dwa dni. Klasy starsze przygotowały prezentacje o świętym Marcinie dla klas młodszych. Natomiast dzieci młodsze poszły na krótki spacer z latarniami w okolicy szkoły śpiewając piosenkę “Ich gehe mit meiner Laterne”.  Dzieci młodsze wysłuchały również prezentacji przygotowanych przez starszych kolegów.

Święty Marcin odwiedził wszystkie klasy rozdając rogale. W części klas zajęcia były prowadzone przez studentkę germanistyki. Uczniowie z pomocą kodów QR ukrytych w sali i na korytarzach szukali wiadomości o Świętym Marcinie.

Iwona Grodkowska