Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.

Biblioteka szkolna to najważniejsze miejsce w szkole. Dowód? Jej święto trwa cały miesiąc a ustanowione zostało przez Międzynarodowe  Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego w 1999 r. Najpierw był to jeden dzień, od 2008 r.- cały październik. Corocznie wybierane jest hasło przewodnie. W tym roku  brzmi ono: ”Biblioteki szkolne rządzą”.
Wykorzystaliśmy  ten czas na szereg imprez, związanych z działalnością naszej biblioteki szkolnej. Pierwszą z nich, i chyba najważniejszą jest- Pasowanie na czytelnika klas pierwszych.  Nasi najmłodsi wypożyczyli swoją pierwszą książkę, uroczyście zobowiązali się do szanowania książek i zachęcania innych do czytania.  Pierwszoklasiści nie tylko poznali naszą szkolną bibliotekę, ale również mieli okazję poznać Bibliotekę Miejską przy ul Marcina. Oprócz typowej lekcji bibliotecznej pierwszaki uczestniczyły w programie EkoPaka, który to, za pomocą edukacyjno-zabawowych zestawów wprowadził naszych uczniów w tematykę ekologiczną, przede wszystkim zamkniętego obiegu surowców. Tematem wiodącym było drewno, skąd się bierze, do czego je wykorzystujemy, czy jest trwałe, czy należy je szanować. Stąd drewniane klocki, zabawki czy szablony liści z których pierwszaki mogli zrobić grę typu „memory”. 

 Tegoroczny, jubileuszowy, Festyn Jesienny również związany jest z książką.  Hasło „STO-krotnie czytane” przybliża nam te książki, do których wracamy po wielokroć. Po raz pierwszy biblioteka szkolna zaprasza wszystkich zainteresowanych literaturą i nie tylko… Będzie można pooglądać kroniki szkolne, zapoznać się z literackimi debiutami  naszych uczniów. W bibliotece w tym dniu, po raz pierwszy, poczujemy zapach szarlotki. Będzie ona smacznym dodatkiem do jesiennej herbatki. Kawiarniany klimat będzie sprzyjał rozmowom o literaturze i nie tylko… Podczas festynu samorząd szkolny zainicjuje akcję po hasłem „ Podziel się książką”. Bardzo prosimy o przyniesienie do biblioteki książek, które wzbogacą nasz księgozbiór szkolny, a pozostałe zastaną przekazane ośrodkom pomocy dzieciom.
Serdecznie  wszystkich zapraszam.

Z książkowym pozdrowieniem  D. Krzaczkowska