GLINA KONTRA NOWOCZESNOŚĆ

– wyjątkowe spotkanie, które inspiruje i zostaje w pamięci

Po raz kolejny mieliśmy ogromną przyjemność uczestniczyć w niezwykłym wydarzeniu, które połączyło świat nauki, pasji i twórczej ekspresji. Spotkanie ze Studenckim Kołem Archeologicznym US OldSkull było prawdziwą ucztą dla ciekawych świata umysłów – a przede wszystkim dla uczniów klasy 5a, którzy z ogromnym zaangażowaniem wzięli udział w tej wyjątkowej inicjatywie.

Szczególne słowa uznania należą się organizatorom oraz prowadzącym warsztaty – na czele z naszym absolwentem, a jednocześnie moim wychowankiem, Kubą B. To niezwykle budujące widzieć, jak młodzi ludzie rozwijają swoje pasje i wracają, by dzielić się nimi z kolejnymi pokoleniami. Wraz z trójką swoich współpracowników Darią, Julią i Filipem stworzył on atmosferę pełną energii, otwartości i autentycznego entuzjazmu.

Warsztaty rozpoczęły się od wprowadzenia w fascynujący świat archeologii. Krótkie, ale niezwykle treściwe omówienie tematu oraz prezentacja replik zabytków natychmiast przyciągnęły uwagę uczniów. Możliwość zobaczenia i dotknięcia „historii” sprawiła, że nauka stała się żywa i namacalna.

Druga część spotkania była prawdziwym wybuchem kreatywności. Zajęcia artystyczne pozwoliły uczniom wcielić się w rolę dawnych rzemieślników – powstawały gliniane naczynia i biżuteria, a wyobraźnia młodych twórców nie znała granic. Co najbardziej zachwycające – praca nie kończyła się wraz z dzwonkiem. Nawet podczas przerwy uczniowie z pasją kontynuowali swoje dzieła, co najlepiej świadczy o tym, jak bardzo byli zaangażowani.

Efekty ich pracy były absolutnie imponujące. Każdy przedmiot był nie tylko dowodem zdobytej wiedzy, ale także wyrazem indywidualności i talentu. Powstałe prace wzbudziły podziw wszystkich obecnych i stały się pięknym symbolem spotkania tradycji z nowoczesnością.

To wydarzenie to coś więcej niż warsztaty – to inspiracja, motywacja i dowód na to, jak ogromną wartość ma współpraca, pasja i zaangażowanie. Z całego serca dziękujemy organizatorom oraz młodym archeologom za ten niezwykły dzień. Mamy nadzieję na kolejne spotkania pełne takiej samej energii i zachwytu!

Kuba, jeden z liderów Studenckiego Koła Archeologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego OldSkull (SKAUS OldSkul) przybliżył młodzieży nieco ideę Koła, które pomaga studentom archeologii rozwijać swoje pasje i umiejętności. Jako główne cele Old Skull stawia sobie promocję archeologii, wzajemne wsparcie studentów, dbanie o dobre imię i poszanowanie nauki, budowanie społeczności miłośników archeologii oraz dyscyplin pokrewnych. Archeologia jest nauką stawiającą na interdyscyplinarność, podobnie otwarte na inne nauki jest SKAUS OldSkull. Dla członków naszego koła bardzo ważna jest inkluzywność w nauce i społeczności studenckiej. Istotne miejsce w naszych działaniach zajmuje także regionalne dziedzictwo kulturowe. Staramy się popularyzować lokalną archeologię, która długo była zaniedbana. Udowodnili to podczas warsztatów w naszej klasie.

Beata Adamowicz