W zeszły piątek 20.03. byłam na dniu z wychowawcą. Miałam przyjemność oglądać zaćmienie słońca. Zamierzam  wam o tym teraz opowiedzieć.

Zaćmienie słońca to naprawdę niesamowity widok. Polega ono na tym, że słońce chowa się za księżyc, a raczej księżyc przysłania słońce. Zaćmienie może być częściowe, całkowite lub obrączkowe. Ja widziałam zaćmienie częściowe. Następne takie zaćmienie będzie w roku 2026, czyli za 11 lat. Mam nadzieję że wtedy zobaczymy znów ten interesujący i niesamowity widok.

Zaćmienie, które widzieliśmy było prawie całkowite. Słońce schowało się za księżyc tak, że było widać tylko mały rogalik. Oglądaliśmy słońce przez specjalne szkła i okulary. Słońca bowiem nie można oglądać przez zwykłe okulary przeciwsłoneczne, a tym bardziej bez żadnego zaopatrzenia. Może to bowiem prowadzić do uszkodzenia wzroku.

 Aby móc dobrze przyjrzeć zaćmieniu słońca udaliśmy się na Wały Chrobrego. Były tam tłumy ludzi, którzy tak jak my chcieli obejrzeć zaćmienie słońca. Różni ludzie rozstawiali się ze swoimi teleskopami licząc na zapłatę. Oprócz nas było tam dużo innych szkół, które też oglądały zaćmienie.

Mam nadzieje że zachęciłam wszystkich do obejrzenia zaćmienia słonica w roku 2026. Widoki były naprawdę niezapomniane i godne polecenia.

Kamila Silicka