Wiosna, wiosna, wiosna, ach to TY…..
 
Moją ulubioną porą roku jest wiosna, ponieważ po zimie wszystko budzi się do życia. Wszyscy z utęsknieniem czekają na pierwsze jej oznaki .Wiosną wszystko zaczyna się zielenić, kwiaty wypuszczają swoje kolorowe płatki. Drzewa zaczynają  kwitnąć już na początku wiosny. Wszędzie słychać  śpiew ptaków.  Bociany i inne ptaki wracają z ciepłych krajów. Wiele zwierząt budzi się ze snu zimowego np. niedźwiedzie, świstaki lub jeże.  Ja lubię wiosnę dlatego, że wszystko zmienia barwy,  temperatura rośnie, na twarzy goszczą uśmiechy  no i,  i mam urodziny!
     Pierwszy dzień wiosny obchodzony jest w dniu równonocy wiosennej, który najczęściej przypada w dniu 21 marca lub dnia poprzedniego, lub następnego, w zależności, gdzie jest obserwowana. W XX wieku wiosna w strefie czasowej Polski rozpoczynała się zwykle 21 marca, zaś w miarę przybliżania się końca stulecia coraz częściej 20 marca. Jednak zdaniem naukowców wiosna jako termiczna pora roku w Europie przechodzi powoli do historii – z prawdziwej zimy będziemy wkraczać w gorące lato. Przyczyną takiej sytuacji są gigantyczne anomalie, które dokonały się na Spitsbergenie.
     W Polsce wiosną obchodzimy wiele ważnych świat.  Wielkanoc jest najważniejszym świętem w religii chrześcijańskiej. Uroczystości Wielkanocne poprzedza Wielki Tydzień. Święta Wielkiej Nocy są ruchome, ale zazwyczaj przypadają na koniec marca lub początek kwietnia. Pierwszego maja obchodzimy Święto Pracy. To święto ma przypmnieć pracę ludzką. Polacy obchodza je jako święto państwowe. 2 maja obchdzone w Polsce jest Dzień Flagi. Niedawno wróciła kokarda narodowa – biało-czerwona rozetka, noszona przez powstańców. Dziś Polacy przypinają ją do ubrania. 2 maja w Polsce obchodzimy także Dzień Polonii i Polaków za Granicą. 3 maja obchodzone w Polsce jest święto Konstytucja 3 Maja. Jest to bardzo ważne święto dla Polaków. 
         Cieszmy się tą porą roku, potrwa ona do  22 czerwca, a potem, potem bedzie tylko lepiej – przyjdzie lato!
Źródła:
1. zdjęcie nr 1 – www.mobini.pl
                                                                                                                                                                                   Jeremiasz Lizak