„Niektórzy lubią poezję” – pod tymi słowami mogą zapewne podpisać się uczestnicy i widzowie Wieczornicy Poetyckiej, która odbyła się w naszej szkole we wtorek 12 grudnia. O 18:30 zaczęła się II część tego wydarzenia, gdzie o miejsce na podium walczyli uczniowie klas 4-7. Część przeznaczoną dla klas starszych poprzedziły występy uczniów klas 1-3 oraz przedstawienie przygotowane przez klasę „0”.

Dawno po zachodzie słońca, w zaciemnionej sali na widowni zasiedli rodzice, nauczyciele i zaproszeni goście. Uroczystość mieli zaszczyt prowadzić Kinga Kiecko z klasy 6c oraz Jeremiasz Lizak z klasy 7b.

Wszyscy uczniowie prezentowali się wyjątkowo, czasem jednak stres i presja „brały górę”. Tylko prawdziwi mistrzowie mówili płynnie, z dykcją, modulując głos. Młodzi artyści byli oceniani przez Szanowne Jury, w składzie: Pani Róża Wilkowska-Bulicz – przewodnicząca, Pani Krystyna Kubik, Pani Dorota Osak i Pani Danuta Krzaczkowska. Mieliśmy też zaszczyt gościć Panią Dyrektor naszej szkoły – Marzenę Ukraińską.

Uczniowie prezentowali bardzo różnorodny repertuar. Niektórzy wybrali klasykę – utwory Adama Mickiewicza czy Wisławy Szymborskiej, inni przedstawiali wiersze o charakterze żartobliwym, jak „Kurczę blade” Wandy Chotomskiej czy „Dziwny kot” Danuty Wawiłow. Po prezentacji wszystkich recytatorów jurorzy udali się na obrady. W czasie oczekiwania na wyniki widzowie oraz uczestnicy konkursu mogli obejrzeć przedstawienie uczniów klas starszych. Grupa teatralna, pod opieką Pani Jadwigi Kurzydłowskiej, zaprezentowała nam niezwykle interesujące obrazy, które dotyczyły  interakcji rodziców z dziećmi. Kiedy Jury, po długich obradach wróciło na salę w celu odczytania wyników,  emocje sięgały zenitu. Każdy z uczestników miał nadzieję, że to właśnie jemu przypadnie miejsce na podium. Ogłoszenie wyników zostało jednak poprzedzone niezwykle miłym i pouczającym przemówieniem Pani Dyrektor, która nadała temu wieczorowi jeszcze bardziej uroczysty, ale również niezwykle przyjemny i rodzinny ton. Kiedy głos zabrała Pani Róża Wilkowska-Bulicz wszystko stało się jasne. W tym roku pierwsze miejsce zajęła Kaja Zielonka z klasy 7c, która prezentowała wiersz „Pochwała Spania” Ludwika Jerzego Kerna. Drugie miejsce ex aeqo zajęli: Cezary Galiński z klasy 7c z utworem „Śmierć w kręgu rodziny” Ludwika Jerzego Kerna oraz Franciszek Kowalczyk z klasy 6c wierszem tegoż autora „O rodzicach”. Trzecie miejsce również ex aeqo zajęli Anton Hozer-Koćmiel z klasy 5b, który prezentował wiersz Ludwika Jerzego Kerna „Proszę przyjąć do wiadomości” i Radosław Galiński z klasy 5b, który recytował wiersz „O rodzicach” Igora Sikiryckiego. Wyróżnienia za piękną postawę i zaangażowanie otrzymali: Dominika Paraszkiewicz z klasy 6a z wierszem Wisławy Szymborskiej „Kot w pustym mieszkaniu” oraz Kajetan Dudko z klasy 7b za „Inwokację” Adama Mickiewicza. Wieczór zakończyły brawa i gratulacje. Uczestnicy, widzowie i Szanowne Jury w odświętnym wręcz nastroju udali się do domu z myślą o przyszłorocznej odsłonie konkursu.

Jeremiasz Lizak 7b