12 grudnia 2023 r. odbył się finał Szkolnego Konkursu Recytatorskiego. Było to wielkie wydarzenie dla miłośników poezji, któremu towarzyszyła niezwykła atmosfera i świąteczna scenografia. W tym roku uroczystość prowadzili uczniowie klas trzecich, Michalina Milewicz i Piotr Woźniak, którzy przedstawili skład tegorocznego jury tj. p. Małgorzatę Cimosz, p. Danutę Krzaczkowską, p. Krystynę Kubik, p. Irenę Karolczyk-Warcok – przewodniczącą jury oraz powitali Panią Dyrektor Marzenę Ukraińską. Po podaniu kilku wskazówek dotyczących występu na scenie i po życzeniach powodzenia rozpoczęły się recytacje 20 uczniów z klas 1- 3.

Jurorzy oceniali prezentacje biorąc pod uwagę następujące kryteria:

  • dobór repertuaru,
  • interpretacja utworu,
  • kultura słowa,
  • ogólny wyraz artystyczny.

W czasie obrad jury obejrzeliśmy uroczy występ grupy „0” pod opieką pani Ewy Litwiniuk. Nasi najmłodsi koledzy zaprezentowali utwór pt. „Zamiast czekolady”, którego autorką jest p. Teresa Popow, nauczycielka języka polskiego w naszej szkole.

 

Zanim ogłoszono wyniki konkursu, przewodnicząca jury, pani Irena Karolczyk-Warcok zaznaczyła, że wybór laureatów nie był łatwym zadaniem, gdyż recytatorzy zaprezentowali różnorodne, dostosowane do ich wieku i bardzo ciekawe wiersze. Ponad to, przypomniała, że są już finalistami konkursów klasowych, wykazali się więc talentem recytatorskim, a udział w konkursie jest dla nich dowodem uznania. Następnie Pani Dyrektor Marzena Ukraińska wręczyła dyplomy recytatorom wyróżnionym w Szkolnym Konkursie Recytatorskim:
Natalii Pettersen z kl. 2a, Adamowi Turkiewiczowi z kl. 2a oraz Zuzannie Wilk z kl. 1b. Potem nagrodzono laureatów III miejsca: Tymoteusza Jadczuka z kl. 3c oraz Nikodema Mroczka z kl. 2a, następnie zdobywczynie II miejsca: Zofię Krzyżankiewicz z kl. 2a oraz Barbarę Łowicz z kl.2a, a na końcu laureatkę I miejsca: Hannę Salitrę z kl. 3b. Wyróżnieni uczniowie oraz laureaci otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe, a wszyscy uczestnicy konkursu dyplomy pamiątkowe.

Dorota Osak

W dniu 12 grudnia 2023 r. odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski. W konkursie wzięli udział uczniowie wyłonieni w klasowych eliminacjach recytatorskich. Konkurs podzielony był na dwie części, a uczniowie rywalizowali słownie na poziomach 1-3, 4-6 oraz 7-8. Recytatorzy oceniali byli przez szanowne Jury, które z zaciekawieniem przysłuchiwało się uczniowskim interpretacjom poezji autorstwa najwspanialszych polskich poetów.

W pierwszej części konkursu jury miało okazję podziwiać recytacje uczniów z klas pierwszych, drugich i trzecich. Ich występ uświetniło przedstawienie najmłodszych uczniów z zerówki. Byłem bardzo ciekawy, jak wypadnie ten występ, ponieważ wśród występujących był mój młodszy brat. Muszę przyznać, że wzruszyłem się, kiedy zobaczyłem go na scenie. Samo przedstawienie było piękne, tak samo jak recytacje uczniów. Myślę, że jury miało naprawdę trudny wybór, by zdecydować, kto zajmie pierwsze miejsce.  Wiersze były różnorodne i każdy uczeń starał się wypaść jak najlepiej.

W drugiej części występowali starsi uczniowie, czyli reprezentanci klas 4-8, w tym ja. Podczas tej części konkursu, mogliśmy usłyszeć wiersze między innymi takich poetów, jak Ludwik Jerzy Kern, Wisława Szymborska czy Joanna Kulmowa. Wszyscy recytatorzy zachwycili jury i zaprezentowali się na możliwie najwyższym poziomie.

Nie ukrywam, że bardzo się denerwowałam, podobnie jak pozostali uczestnicy. Kiedy wyszedłem na świątecznie przystrojoną scenę i stanąłem w świetle reflektorów, poczułem prawdziwą tremę. Wziąłem głęboki oddech i rozpocząłem mój występ. Mimo że w połowie wiersza pomyliłem wersy, moja recytacja podobała się jurorom, ponieważ ku mojej wielkiej radości, zdobyłem drugie miejsce! Nie spodziewałam się tego, konkurencja była naprawdę duża. Na szczęście widziałem, że inni uczestnicy również denerwowali się swoimi występami, nawet Ci, którzy na scenie czują się jak ryba w wodzie.

Konkurs był zarówno dla mnie, jak i dla pozostałych uczestników, dużym przeżyciem. Podobał mi się wystrój sali, elegancko wyglądający uczestnicy oraz uroczysta, ale przyjazna atmosfera. Koniecznie też trzeba wspomnieć o występie krasomówczym uczniów podczas narady jury. Umilił nam on czas, kiedy czekaliśmy na wyniki. To był naprawdę udany dzień!

Franciszek Leciej. kl.7b