Pasje naszych uczniów – wakeboarding

 

Dla tych, którzy jeszcze nie słyszeli lub nie wiedzą – kilka słów wprowadzenia. Wakeboarding – sport wodny polegający na płynięciu po powierzchni wody na desce, trzymając się liny ciągniętej przez łódź lub za pomocą wyciągu. Wakeboarding powstał z połączenia nart wodnych, snowboardingu i surfingu.

Wakeboard to młody sport, którego początków można szukać w 80 latach XX wieku w USA. Pionierami wakeboardingu byli miłośnicy surfingu, którzy poszukiwali wrażeń nawet wtedy gdy nie dopisywały fale. Rider – osoba uprawiająca wakeboarding – stoi w specjalnych butach przymocowanych do deski i sunie po wodzie ciągnięta przez linę przyczepioną do motorówki lub wyciągu.

Wakeskate wyłonił się z wakeboardingu i z pozoru niewiele się od niego różni. Jedyną różnicą jest to, że rider wakeskate nie jest w żaden sposób przywiązany do deski tylko stoi na niej swobodnie. Wakeskate również można uprawiać korzystając z wyciągu wakeparku lub trzymając linę ciągniętą przez motorówkę.

Którykolwiek wodny sport wybierzemy, z pewnością dostarczy nam on niezapomnianych przeżyć. Popisy na desce tak w ramach wakeboardingu jak i wakeskate robią ogromne wrażenie – jeżeli samodzielna jazda jest dla nas zbyt dużym wyzwaniem i tak warto wybrać się na zawody i docenić akrobacje zawodowych artystów.

(źródło: blog: A. Podolecka)

 

A teraz czas na konkrety.

 

Na przełomie września i października odbyły się najwyższej rangi zawody wakeboardowe w Polsce organizowane przez Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego. 1. 23.09.2022- 24.09.2022 Trzciany – Mistrzostwa Polski w Wakeboardzie i Wakeskacie na wyciągu dwusłupowym oraz 2. 30.09.2022- 01.10.2022 Brwinów – Mistrzostwa Polski w Wakeboardzie i Wakeskacie na dużym wyciągu.

Nasz uczeń Szymon Woźniak (zawodnik Klubu Sportowego Acroboard, posiadający licencje sportową numer 1072) wziął udział w ww. zawodach i wywalczył dwa brązowe medale.

Brawo Szymon, tak trzymać!