W piątek 25 maja klasy piąte pojechały do ogrodu dendrologicznego w Przelewicach. O godzinie 8.00 mieliśmy zbiórkę. Kiedy dojechaliśmy, na wejściu powitał nas piękny kolorowy paw. Przekonaliśmy się, ze pawie wydają bardzo głośne dźwięki, które cudownym ptasim śpiewem na pewno nie są. Czy wiedzieliście o tym, że na noc ptaki te ukrywają się wysoko w koronach drzew?

Po szybkim śniadaniu podzieliliśmy się na dwie grupy: na 5a czekały warsztaty z mikroskopowania a 5b poszła na zwiedzanie ogrodu. Zaczęliśmy od  ogrodu japońskiego. Widzieliśmy tam wiśnie, drzewo chusteczkowe, które wzbudziło największy podziw, ponieważ miało białe, bardzo delikatne liście. Potem zobaczyliśmy kilka znajomych nam polskich drzew. Następnie pani przewodnik zrobiła nam krótki test w parach. Drugim zadaniem było odgadnięcie wylosowanych przez siebie roślin i odnalezienie ich w skalnym ogrodzie.

Kolejne warsztaty z mikroskopami były niezwykle ciekawe. Mieliśmy okazję zobaczyć powiększone owady, liście, pyłki i swoje włosy. Zupełnie nowy świat odkryliśmy podglądając preparaty na mikroskopie skaningowym, który potrafi powiększyć obraz 100 000 razy! Janek i Anton zdobyli się na odwagę by dla dobra nauki oddać po kropelce krwi, które potem mogliśmy również obserwować pod mikroskopem.

Na koniec warsztatów poszliśmy do kawiarenki na lody  a potem na szalone zakupy do sklepu z roślinami. Prawie każdy kupił roślinkę na prezent dla mamy. Nasz autokar zamienił się w ogród! Ta wycieczka nie była nudna, ponieważ dowiedziałam się mnóstwo ciekawostek na temat roślin.

Ala Starczewska 5b