W ferie świąteczne odwiedziłam wraz z rodziną Centrum Nauki Experyment, które znajduje się w Gdyni. Jest to centrum, w którym można dowiedzieć się wiele o: hydrologii, wnętrznościach człowieka, przyrodzie i o zjawiskach optycznych. Najbardziej spodobało mi się operacja człowieka. Na tym stanowisku okazało się, że bycie chirurgiem nie jest takie proste!

Ciekawe też było jeżdżenie na wózku inwalidzkim, żeby poznać jakie utrudnienia i przeszkody czekają osoby niepełnosprawne na drodze. Dowiedziałam się także dużo o naszym języku oraz jak pracują mięśnie w ciele człowieka. Położyłam się też na łóżku fakira (o dziwo było bardzo wygodnie). Kolejnym bardzo ciekawym miejscem, było Drzewo Życia; był to punkt obserwacyjny, na którym usłyszałam mnóstwo odgłosów ptaków. Na własnej skórze doświadczyłam trzęsienia ziemi oraz sprawdziłam jak widzą zwierzęta. Następnym stanowiskiem był Hydroświat. Na tamtej wystawie wcieliłam się w inżyniera i skonstruowałam skomplikowane mechanizmy wodne. Stworzyłam tam również dwumetrowy wir wodny i zobaczyłam jak tworzą się fale. Ostatnią salą, którą odwiedziłam to Barwy ze Słońca.

Na tej wystawie mogłam doświadczyć tajemniczych efektów takich jak:
       •    taniec kolorów, pokazuje on jak mogłyby wyglądać dwie tęcze, które spotkały się w jednym miejscu,
       •    wirujące kropki – dzięki którym można samodzielnie wywołać efekt stroboskopowy i oszukać własny umysł,
       •    stół, na którym leżała moja głowa, a reszta ciała była niewidzialna! Taki efekt osiągnięto za pomocą luster.
       •    Był tam też domek Alicji z krainy czarów. Do domku weszłam z moją młodszą siostrą Tosią i w środku tej chatki siostra była ode mnie większa!
Przy wyjściu znajdowała się sklep z pamiątkami i szatnia. Ten dzień uważam za bardzo udany! Wszystkim polecam odwiedzenie Centrum Nauki Eksperyment!

Hania Olech