W ramach tygodnia związanego z bezpieczeństwem w sieci odbyły się w naszej szkole różnorodne zajęcia, lekcje i prezentacje przygotowane przez poszczególne klasy. W młodszych klasach wspólnie z robocikiem Neciem poznawaliśmy internet, wyłapując przy okazji stada niegrzecznych sieciuchów. Odwiedziliśmy też górskie hale, poznając nowe przygody stada przesympatycznych owiec, które surfowały w sieci, zapominając jednak o wilkach nieustanie zastawiających na nie wymyślne pułapki. Była też okazja do poznania sieciowych przygód Agatki zafascynowanej cyfrowym światem a przez kręte ścieżki internetu tradycyjnie już poprowadził czwartoklasistów mistrz kierownicy – Krzysztof Hołowczyc. W klasach starszych dyskutowaliśmy dużo o hejcie, bo z tym problemem ostatnio coraz częściej spotykamy się w sieci – jak sobie z nim radzić, jak na niego reagować, jak wspomagać osoby, których on dotyczy? To były wyjątkowo ciekawe i pouczające rozmowy.
Najmłodsze klasy dodatkowo uczestniczyły też w zajęciach przygotowanych przez pracownika biblioteki miejskiej (filia nr 12), tym roku szkolnym realizowanych pod hasłem „Grzecznie i skutecznie – o zasadach dobrej komunikacji i bezpieczeństwie w sieci”. Lekcje biblioteczne prowadzone były w ramach ogólnopolskiego programu „Dni bezpiecznego Internetu”. Przekazane treści były okazją do inicjowania i propagowania działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.
Działania profilaktyczne w naszej szkole podejmujemy przez cały rok, ale szczególnie w tym czasie chcemy podkreślić istotę współpracy pomiędzy różnymi sektorami jak: rodzice, nauczyciele, dostawcy treści i usług internetowych. Nasze działania miały na celu przypominanie uczniom istotnych kwestii dotyczących bezpieczeństwa w sieci, oraz zagrożeń jakie niesie niewłaściwe korzystanie z zasobów. Z inicjatywy samorządu szkolnego i dla pełniejszego zobrazowania działań na korytarzach pojawiły się gazetki, plakaty i hasła promujące wykorzystanie Internetu przygotowane przez naszych uczniów.
Aby w pełni przyczyniać się do zmian w sieci, wszyscy powinniśmy angażować się w promowanie pozytywnych zastosowań Internetu, promocję tolerancji oraz tworzenie kultury zrozumienia.
Danuta Krzaczkowska, Krystyna Kubik i Przemysław Stecewicz