W ramach zajęć edukacji czytelniczo-medialnej realizowanej w naszej szkole, uczniowie przygotowali projekt „Nagrywamy e-book dla dzieci niewidomych”. Do projektu włączyli się przedstawiciele samorządu. Wszyscy postanowili, że zostaną nagrane dwie książki. Uczniowie z samorządu udali się do Polskiego Związku Niewidomych w Szczecinie. W poprzednich latach przygotowywaliśmy dla podopiecznych – niewidomych i niedowidzących dzieci – książki dotykowe. Zostały one przyjęte z wielką radością przez całe środowisko związku. Zachęciło nas to do dalszej pracy i narodził się pomysł przygotowania innej formy książki – tym razem nagrania e-booka. Uczniowie klas piątych, zainspirowani przez kolegów z samorządu, postanowili zrealizować ten pomysł.

W czasie zajęć z edukacji czytelniczo-medialnej wspólnie dyskutowano nad wyborem książek. Z wielu pomysłów wybrano dwie lektury: „Mikołajka” Rene Goscinny i „Dynastię Miziołków” Joanny Olech. Prace nad przygotowaniem audiobooka rozpoczęto od podzielenia tekstu książek na części czytane przez poszczególnych uczniów. Każdy wybrał swój ulubiony fragment z danej lektury. Rozpoczęły się próby poprawnego czytania i właściwej interpretacji tekstu. Następny krok to nagranie swojej części książki w domu. Gdy zakończono ten etap pracy, to techniczną stroną projektu zajęli się przedstawiciele samorządu w ramach szkolnego koła komputerowego prowadzonego przez nauczyciela informatyki. Gotowe e-booki zostały zaprezentowane uczniom w szkole w celu zdobycia ich opinii o realizowanym projekcie. Zebrane informacje utwierdziły nas, że taka forma książki będzie dobrze przyjęta także wśród innych dzieci, także niewidomych.

Książka mówiona przygotowana przez naszych uczniów, przy wsparciu rodziców i nauczycieli spełniła nasze oczekiwania. Pomimo tego, z tremą przekazaliśmy przygotowane audiobooki Polskiemu Związkowi Niewidomych czekając na ich opinię. Kolejny raz nasz pomysł został przyjęty z uznaniem. Dostaliśmy wspaniałe recenzje! Postanowiliśmy działać dalej! W ramach stałej współpracy z Książnicą Pomorską, przekazaliśmy więc nasze e-booki do działu książki mówionej, aby każdy zainteresowany taką formą lektury, mógł po nią sięgnąć.

 Nasz projekt pokazał naszym uczniom, że można zrealizować każdy indywidualny pomysł, a wspólna praca to umożliwia. Przygotowane przez nas audiobooki pozwoliły także innym uczniom, także tym, z problemami ze wzrokiem, na zapoznanie się z lekturą w nowoczesnej formie. Mamy nadzieję na dalszą współpracę i kolejne niekonwencjonalne pomysły naszych uczniów!

Dzisiaj z radością informujemy o sukcesie tego projektu. Nasza szkoła zajęła pierwsze miejsce za innowacyjność przedstawionych działań w Konkursie Giełda Dobrych Praktyk (realizowanym w ramach II Zachodniopomorskiego Forum Wolontariatu) i dostała nagrodę Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza. Przedstawiciele samorządu Max Nowak i Robert Żelazowski profesjonalnie zaprezentowali projekt zbierając ogromne brawa od uczestników całego forum. O wydarzeniu mogliśmy dowiedzieć się w programie Radia Szczecin – wywiadu udzielił Robert Żelazowski. W nagrodę grupa uczniów z naszej szkoły będzie uczestniczyła w warsztatach edukacyjnych “Teatr od kulis” w Teatrze Polskim.

 Opiekunowie samorządu szkolnego – Danuta Krzaczkowska i Krystyna Kubik