Dnia 16 lutego 2022 roku uczniowie klas 0-4 wybrali się do Teatru Lalek Pleciuga na przedstawienie Maliny Prześlugi pt. “Strach się bać”, w reżyserii Artura Romańskiego. Po przedstawieniu uczniowie klas czwartych szukali odpowiedzi na pytania:
– Czego się boją dzieci?
– Dlaczego warto się nawzajem słuchać?
– Czy strach jest potrzebny?
Następnie w grupach dzieci opracowywały ćwiczenia antystrachowe, by poznać sposoby radzenia sobie ze strachem, kiedy czasami jest go za dużo. A oto opinie czwartoklasistów na temat spektaklu:

Klara Stasiowska – Ogólnie to przedstawienie mi się nie podobało, bo było nudne. Ciekawy był Potwór Z Bagien, uważam, że to była najlepsza rola. Oglądając ten spektakl zrozumiałam, że strach jest rzeczą naturalną i nie trzeba się z nim kryć.

Julia Hołubowska – Najbardziej polubiłam Kawkę, ponieważ zachęcała Stracha, by spełniał swoje marzenia. Nie podobała mi się scena z kłótnią rodziców, gdyż bardzo współczułam ich córce. Uważam, że scenografia była wyjątkowa: bogata i przepiękna. Z tego przedstawienia nauczyłam się, że jeśli mamy lęki to warto starać się je przezwyciężać.

Jagoda Kruszewska – Uważam, że przedstawienie było genialne! Bardzo podobała mi się scenografia i występujące postaci, a najbardziej Trzmiel. Okazało się, że nie tylko ja boję się różnych rzeczy, i że nie ma się czego wstydzić. Według mnie najlepszą sceną jest ta, gdy Strach rozmawia z Potworem z bagien.

Maja Brejwo – Spektakl był bardzo pouczający, a szczególnie scena, gdy strach uważnie wysłuchał małej dziewczynki, która się go bała. Strach wyglądał okropnie i tez bym się wystraszyła, gdyby do mnie przyszedł w nocy. Wzruszyła mnie scena, gdy Strach przypomniał sobie, że zostawił swoich przyjaciół i postanowił do nich wrócić. Pocieszyłam się, kiedy się okazało, że nie tylko ja się boję ciemności.

Lena Trokielewicz – Najbardziej podobała mi się scena, gdy Strach Na Wróble rozmawiał z małą dziewczynką o imieniu Zojka. Ta rozmowa pomogła zrozumieć Strachowi, że nie warto być złym. Nie podobało mi się, gdy leciał dym, ponieważ bardzo szczypały mnie oczy i nic nie było widać.

Wiktor Prajwowski – Uważam, że to dobry spektakl. Ponieważ poprawił mi humor. Z mojego miejsca było wszystko dobrze widać. A, najbardziej podobał mi się początek spektaklu, gdy Strach się ożywił i zaczął chodzić po całej scenie.

Lilia Dawid – Przedstawienie miało piękną scenografię. Nie podobała mi się tematyka i sceny humorystyczne, gdyż było to zdecydowanie dla młodszych dzieci. Padło tam trochę mądrych słów, ale to chyba jednak nie dla mnie.

Amelia Zegarek – Ten spektakl nauczył mnie, że strach to nic złego. Zrozumiałam też, że nie tylko ja boję się ciemności, bo jest ona przerażająca dla większości dzieci. Polecam tę sztukę i dla dzieci i też dla młodzieży, bo jest naprawdę mądra.

Tomasz Kazimierski – Uważam, że jest to bardzo interesujący spektakl. Było w nim dużo humorystycznych scen i dużo przerażających dźwięków i krzyków. Strach Na Wróble, chciał straszyć dzieci, ale jak zobaczył przerażenie w oczach małej dziewczynki, zrozumiał, że nie warto być złym. Aktorzy mieli piękne kostiumy.

Filip Kułaga – Chcę się podzielić swoją opinią na temat przedstawienia pt.: “Strach się bać”, które obejrzałem w T.L. Pleciuga. W spektaklu zagrało dużo postaci. Wszyscy aktorzy grali bardzo kreatywnie. Sztuka uświadomiła mi, że strach potrafi bardzo zamieszać w głowie i ma wiele znaczeń.

Michał Petri – Moim zdaniem to przedstawienie adresowane było do młodszych widzów. Uważam, że było nudne i nieciekawe.

Zosia Łapiezo – Moim zdaniem to wyjątkowy spektakl, różniący się od innych przedstawień. Szkoda tylko, że było tak mało strasznych momentów. Dzięki tej sztuce nauczyłam się, że warto słuchać innych, ponieważ można pomóc tym, którzy mają problem. Ucieszyłam się, że główny bohater pod koniec przedstawienia zmienił się na lepsze. Okazało się , że prawie każdy ma jakieś lęki i to nie jest nic złego. Z tego powodu polecam tę sztukę dzieciom, młodzieży, a nawet dorosłym.

 

Hania Targowska – Z przedstawienia można się było nauczyć, że warto zaufać innym. Podobała mi się muzyka i śpiew aktorów. Jednak to przedstawienie mnie nie zainteresowało, ponieważ nie lubię tego typu spektakli.

Maciej Rembas – Nie podobał mi się ten spektakl, gdyż za mało się tam działo. Jednak można się było nauczyć dzięki temu przedstawieniu, wielu rzeczy na temat strachu.

Julia Rygielska – Podobało mi się, gdy Strach wyjaśniał dziewczynce, że on wcale nie jest zły i nie będzie więcej nikogo straszył. Nie podobała mi się scena, gdy rodzice dziewczynki bardzo się kłócili, a ona była przerażona i schowała się za drzewem. Z tego przedstawienia można się nauczyć, że nie trzeba się wstydzić własnych lęków i nie warto się przejmować tym co powiedzą o nas inni.

Gabrysia Gruber – Bardzo współczułam Strachowi, ponieważ był wyśmiewany przez ptaki. Tylko Kawka chciała go pocieszyć. Zachwyciły mnie piękne dekoracje.

Kaja Chrostek – Spektakl mi się podobał, bo było dużo dziwnych i wspaniałych scen. Moją ulubioną postacią było Echo, ponieważ miało bardzo dobry charakter i niezwykły wygląd. Dowiedziałam się, że warto być sobą. Minusem przedstawienia było to, że niektóre sceny były zbyt dziecinne. Polecam ten spektakl młodszym klasom.

Ania Marek – Z ciekawością obejrzałam to przedstawienie, opowiadające o Strachu Na Wróble, który miał problem, bo nie umiał straszyć ptaków. Podczas oglądania towarzyszyły mi takie uczucia jak: ciekawość, radość, strach i czasami znudzenie.

Basia Kamińska-Kij – Najbardziej podobały mi się świecące Oczy i ich piosenka. Naprawdę poczułam trochę grozy. To bardzo ciekawe przedstawienie, nic dodać i nic ująć.

Ania Wiśniewska – Na początku przedstawienia Strach miał duży problem, bo nie umiał nikogo przestraszyć. Wyruszył w podróż, by straszyć w nocy dzieci. Kiedy mu się udało przestraszyć małą Zojkę zrozumiał, że to jest bardzo złe i zdjął z siebie wszystko co otrzymał od potworów, by nie wyglądać już tak okropnie. Ucieszyło mnie, że to przedstawienie miało mądre i radosne zakończenie.

Antoni Sagalski – Moim zdaniem spektakl był trochę zbyt dziecinny, ale też pouczający. Można się było dowiedzieć, że strach to zwyczajne uczucie i każdy ma prawo się bać. Według mnie, można jednak było lepiej zrobić to przedstawienie.

Stasiu Ratajski – Uważam, że to ciekawy spektakl. Dowiedziałem się, że dzieci bardzo boją się kłótni rodziców. Podobała mi się scenografia. Jednak moim zdaniem przedstawienie przeznaczone było dla młodszej kategorii wiekowej.

Teresa Popow


Wykorzystano obrazy z przedstawienia “Strach się bać” z witryny Teatru Lalek “Pleciuga”