Z przyjemnością informuję, że nasza uczennica Kamila Zdebska, kl. VIII c, otrzymała III wyróżnienie w kategorii: Recytacja 14- 17 lat, na Międzynarodowym Konkursie Artystycznym im. Wł. Pietrzaka. Warto wiedzieć, że tej kategorii Kamilka była jedną z najmłodszych uczestniczek, a stratowało aż 248 recytatorów nie tylko z Polski. Organizatorem konkursu jest Fundacja PRO Arte Christiana.Zadaniem uczestników była interpretacja wybranego wiersza, ze zbioru Włodzimierza Pietrzaka. Serdeczne Gratulacje!

Teresa Popow

SOSNY JAK PANNY

Sosny jak panny o fioletowej wysmukłości nóg
nad niskozielonym dwurzędem młodych gajów.
Niechcąca pod górę toczy się droga,
wyżej – z lazurem nieb w zieloność rozstaje.
Popołudniem milknącym leżę w brzęku świerszczy
i z ziemi podnoszę
pylące się spalenizną słońca kłęby wrzosu.
Tak będzie: miękka, przez palce płynąca, różowość,
rozchodnice we mchach – i drzewa. Spręży się ramię:
przybłąkała się dawno nie mówione słowo,
– cofnięty, przygasnę w spokoju.
Całej ziemi jednym objąć nie można uściskiem
Otwieram oczy: barwami się leje rozpusta cudu,
dobrze byłoby wtopić nogi i ręce
w glinę, na której stanął kościół
las
Za słońcem odpływam powoli,
a tak mi to rosło drogie i bliskie.

Włodzimierz Pietrzak

 

Zainteresowała mnie Bazylika św. Jakuba, którą wspólnie obejrzeliśmy wracając do szkoły Miejskim Czerwonym Szlakiem Turystycznym. Cały ten  szlak można przejść w trzy godziny. Będę chciał to zrobić.

Dnia 22 kwietnia  bieżącego roku odbyło się podsumowanie  XII Konkursu Astronomicznego dla uczniów szkół podstawowych. Organizatorem konkursu było XIII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie przy współpracy z Uniwersytetem Szczecińskim oraz szczecińskim oddziałem Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Konkurs adresowany był do uczniów, którzy interesują się astronomią, prowadzeniem własnych obserwacji ciał niebieskich oraz poszerzaniem wiedzy o Wszechświecie.

Konkurs odbywał się w trzech etapach – etap szkolny, rejonowy oraz finałowy. Do etapu finałowego przystąpiło 25 uczniów z 13 szkół. Tytuł laureata wywalczył Szymon Woźniak z klasy 7b.
Serdeczne gratulacje i życzenia dalszych sukcesów w odkrywaniu tajemnic Uniwersum.

Bożena Mikłaszewicz

Grafika – Gerd Altmann (Pixabay)