W piątek 8 maja  gościliśmy w naszej szkole niezwykłych gości. Na zaproszenie najmłodszych uczniów odwiedziła nas  pani Ania Gajda-Chudecka  – mama Stasia z zerówki i Zosi z 1a – z psem Bondem rasy golden. Bond jest psem terapeutycznym, który pracuje ze swoją opiekunką, z chorymi dziećmi w szczecińskich przedszkolach. Pomaga uczyć dzieci  nawiązywania kontaktu ze zwierzęciem oraz  budowania właściwej relacji  pies – człowiek.

Na wstępie pani Ania opowiedziała i zademonstrowała na Bondzie  – jak należy zachować się  w sytuacji spotkania ze zwierzęciem np. na spacerze w parku. Przestrzegała przed głaskaniem nieznajomego psa, zbyt bliskim podchodzeniem lub natarczywym patrzeniem  w jego oczy. Może być to odebrane przez zwierzę jako atak i wywołać agresję w kontakcie z dzieckiem lub dorosłym. Zademonstrowała  preferowaną obecnie „ pozycję  drzewa”, która jest  optymalną w sytuacji ataku przez  psa. Dzieci z zerówki i klas 1 chętnie przećwiczyły  bezpieczną  pozycję, aby sprawdzić czy potrafią spokojnie stanąć w obecności dużego psa.

Po teorii  nastąpiła najmilsza część spotkania.  Każdy mógł podać psu – na wyciągniętej ręce smakołyk , który z apetytem był zjedzony przez Bonda. Odważniejsi  smarowali rękę serkiem – jak się okazało przysmakiem naszego czworonożnego gościa   – który z wielką starannością  zlizywał go z ręki ofiarodawcy .
Spotkanie  z p. Anią i jej psem Bondem  na długo pozostanie w pamięci naszych najmłodszych uczniów.  Pomogło przećwiczyć  zachowania  w kontakcie z dużym, nieznajomym zwierzęciem.

Z wielką radością umówiliśmy się na kolejne zajęcia  z Bondem w roli głównej! Jeszcze raz dziękujemy mamie Stasia i Zosi.

Pedagog szkolny – Krystyna Sirota