Październikowe święto – nasze pierwszaki czytelnikami.

Jak co roku nasza biblioteka szkolna włącza się w Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych. W ramach tego święta, w ostatnim tygodniu października do biblioteki przybyli niezwykli goście-nasze pierwszaki.  Uśmiechnięci, wraz ze swoimi wychowawcami przekroczyli uroczyście próg biblioteki. Hasłem tegorocznego pasowania na czytelnika było „Wyobraź sobie…, dokąd jedzie lokomotywa?”.  O naszej wyobraźni rozmawialiśmy podczas spotkań. Zadawaliśmy sobie pytania: Co to jest wyobraźnia? Czy są granice wyobraźni i czy książka potrafi nas zaczarować i przenieść w tajemniczy świat fantazji.  Kiedy już nasza wyobraźnia zacznie pracować na pełnych obrotach i rozpędzi się niczym „Lokomotywa” z wiersza J. Tuwima, staraliśmy się znaleźć odpowiedzi na ważne pytania: „A tych wagonów jest ze czterdzieści, sam nie wiem, co się w nich jeszcze zmieści…” no właśnie, wiemy, co lub kto jedzie w pierwszych dziesięciu wagonach, ale co moglibyśmy znaleźć w pozostałych? A dokąd właściwie pędzi ta lokomotywa?

Na te pytania staraliśmy się wspólnie odpowiedzieć podczas krótkiego warsztatu. Uczniowie kredkami uzupełniali zawartość nie opisanych przez J. Tuwima wagonów.  Efekty pracy zostały wyeksponowane na pierwszym piętrze, na naszej bibliotecznej galerii.

Ostatnim punktem programu było omówienie zasad korzystania z biblioteki szkolnej, poszanowania książek oraz złożenie przez pierwszaków uroczystego ślubowania. Od tego dnia nasi najmłodsi zostali pełnoprawnymi czytelnikami i zapewnili nas, iż będą korzystać z zasobów bogatej oferty książkowej naszej szkolnej biblioteki.

W październiku również, nasze pierwszaki odwiedziły Bibliotekę Miejską przy ul Marcina 12 w Szczecinie.  Na zaproszenie pracowników biblioteki uczniowie mogli uczestniczyć w lekcjach bibliotecznych, które przybliżyły specyfikę pracy biblioteki miejskiej, oraz jej znaczenie dla naszego lokalnego środowiska.

Nasze lekcje biblioteczne przebiegały w miłej i przyjaznej atmosferze, a pani dyrektor i zaproszeni goście podkreślili znaczenie czytania jako nieodzownego elementu ich życia. Elementu, który poszerza   horyzonty budzi emocje i rozwija wyobraźnię.

Wasz szkolny bibliotekarz – Danuta Krzaczkowska