Piątego marca pojechaliśmy na eliminacje regionalne Odysei Umysłu, które odbywały się w Poznaniu. Na zbiórkę pod szkołą musieliśmy przyjść na godzinę 5:15, a wyjechaliśmy o 5:30.

Podróż trwała około 3 i pół godziny. Około 9:00 byliśmy pod Politechniką poznańską, gdzie odbywały się eliminacje. Pierwszą drużyną, która miała przedstawić swój problem długoterminowy, była grupa z klasy 5b. Co prawda mieli oni zaprezentować swoje przedstawienie o godzinie 10:00, ale musieli być przed sceną już pół godziny przed występem, ponieważ przekazywali sędziemu różne dokumenty dotyczące ich problemu długoterminowego.

W tym czasie drużyna z 6 klas przygotowywała się do występu, a grupa z klasy 5ac oglądała przedstawienie drużyny 5b, ponieważ oni mieli występować najpóźniej.

W końcu nadszedł czas na zaprezentowanie problemu długoterminowego najstarszej drużyny. Miała ona występować o godzinie 12:10, ale powstało małe opóźnienie i startowali około 12:40. Zaraz po przedstawianiu tej drużyny występowała grupa z klasy 5ac. Gdy wszyscy skończyli prezentować swoje przedstawienia, mieliśmy chwilę, by coś zjeść, spakować rzeczy do autokaru i pójść na małe zakupy w sklepiku odysejowym. Są tam koszulki, kubki, bransoletki, torby, kolczyki, czapki, ołówki naszyjniki oraz pluszaki Omera (odysejowa maskotka). Oczywiście wszystkie te rzeczy są związane z Odyseją. Potem zaczęły się spontany (czyli problemy, które trzeba rozwiązywać spontanicznie i kreatywnie). Przed tą częścią eliminacji jest sala zabaw,  w której wszyscy starają się zrelaksować i nie stresować. Pierwszą drużyną, która poszła na spontana, była ponownie najstarsza nasza drużyna. Następna była drużyna z klasy 5b, a potem grupa z klasy 5ac. Niestety, nie można nic o tym mówić do następnego etapu eliminacji. Następnie poszliśmy coś zjeść i coś kupić do galerii handlowej Malta. Byliśmy tam do godziny 18:00, ponieważ pół godziny później była gala ogłoszenia wyników.

To jest jedna z najlepszych części Odysei. Na początku zawsze pokazują humorystyczne zdjęcia, o tym gdzie był Omer przez cały 2016 rok i część roku 2017. Następnie rozdają nagrody fair play itp. Potem jest ogłoszenie wyników. Najpierw wybierają drużyny, które przejdą dalej z problemu długoterminowego pierwszego, potem z drugiego itd. Zawsze przed ogłoszeniem wyników są krótkie animacje, które przedstawiają, o co chodzi w danym problemie, a potem pokazują, kto dostał się dalej. Z naszej szkoły do następnego etapu konkursu przeszły 2 drużyny. Grupa z klas 6 i z klasy 5b.

Do Szczecina wyjechaliśmy po 20:30, a przyjechaliśmy po północy.

Helena Kłos