W ramach działań edukacyjnych uczniowie SP STO w Szczecinie realizowali w zeszłym roku projekt „Od faktury do tektury, czyli jak powstaje książka dotykowa”. Celem działań było przybliżenie uczniom potrzeb innych osób, które nie mogą w pełni realizować zadań szkolnych ze względu na swój stan zdrowia.
W zeszłym roku nawiązaliśmy kontakt z Polskim Towarzystwem Osób Niewidomych i Niedowidzących. Uczniowie postanowili przygotować książki dla ich podopiecznych. Szczególnie aktywnie zaangażował się w projekt samorząd szkolny. Do tej pory współpracowaliśmy z różnymi instytucjami i fundacjami np. „Iskierka”, „Caritas”, Hospicjum Zachodniopomorskie, PCK, TOZ, Unicef, szpitale dziecięce, przedszkola, ale po raz pierwszy podjęliśmy się współpracy z dziećmi niewidomymi!
Uczniowie przez jeden semestr przygotowywali książki dla dzieci niewidomych. Cechą charakterystyczną takich książek jest wykonanie ilustracji tak, aby dziecko mogło je „odczytać” dotykając dłońmi różnych faktur materiałów z których są wykonane. Początkowo, podczas lekcji wprowadzającej, wszyscy zapoznali się z książkami wypożyczonymi ze Związku Niewidomych. Każdy mógł, z zamkniętymi oczami, spróbować rozpoznać na podstawie przestrzennych ilustracji – jaka to jest bajka? Sprawiło to dość dużo kłopotów… ale mogliśmy doświadczyć świata osób niewidomych. Następne lekcje to przygotowanie przez uczniów własnych ilustracji do wybranych tekstów. W bieżącym roku szkolnym książki wykonane przez uczniów zostały zaprezentowane na wystawie szkolnej, a następnie przekazane dla dzieci z Ośrodka dla Niewidomych. Książki „czytane dotykiem” tak się wszystkim podobały, że obecne 5 klasy również przygotowują książki, tym razem e-booki, które przekażemy do działu KSIĄŻKI MÓWIONEJ w Książnicy Pomorskiej.
Mamy nadzieję, ze dzięki naszym pracom przyczynimy się do popularyzacji czytania także wśród osób niewidomych.
Opiekunowie Samorządu Szkolnego