Maj to tradycyjnie  Święto Książki  i moda na czytanie. W tym roku, w sposób nieco wymuszony,  odkryliśmy na nowo czytanie online. Sprzyjało temu szereg akcji polegających na darmowym udostępnieniu literackich zasobów w sieci… i  nasze odkurzone Kindle powróciły do łask…

Poprzez wykształcenie nawyku czytania, nawiązujemy do faktu, że biblioteki i książki to niezastąpiony element naszego rozwoju intelektualnego, kariery zawodowej jak również interesującego spędzania wolnego czasu. Spoglądając na historię książki i czytelnictwa każda  cywilizacja szczyciła się swoimi bibliotekami i zasobami w postaci zbiorów, chociaż możliwości korzystania z księgozbioru bywały różne. Pokolenia ubolewały nad ich niszczeniem i chroniły je, na równi z największymi wartościami, jako dziedzictwo narodowe.

Kiedyś przeczytałam takie zdanie że Z biblioteką jest nam po drodze, bo korzystamy z jej usług  przez całe życie. Każdy z nas, znajdzie w niej coś dla siebie, nieważne, czy są to zbiory zawierające wiekowe dzieła, czy powieści lub bajki dla dzieci.

Obecna biblioteka, to biblioteka bardzo współczesna, wychodząca naprzeciw  rozwoju techniki i ułatwiająca  korzystanie z jej zasobów.  Służy zarówno czytelnikom, którzy z wielką przyjemnością, powoli szperają wśród regałów, nie mówiąc już o możliwości zaszycia się z książką w zacisznym kącie, jak i czytelnikom XXI w. żyjącym w ciągłym pośpiechu i wykorzystującym możliwości elektronicznego systemu wyszukiwania i udostępniania zbiorów.

W nawiązaniu do tych słów, pragnę podkreślić znaczenie naszej szkolnej biblioteki i podziękować Państwu za wsparcie  majowej akcji zorganizowanej wspólnie z naszym szkolnym kołem wolontariatu i samorządem. Prosiliśmy Państwa o wsparcie nowo tworzonej Biblioteki dla Seniora. Książki, które przynieśliście i przynosicie wciąż jeszcze do szkoły będą darem dla naszych podopiecznych z Domu Seniora przy ul. Kruczej w Szczecinie.  Ze względu na zaistniałą sytuację nasza akcja będzie trwała do końca roku szkolnego – książki składamy do  wystawionego w holu szkoły pojemnika.  Z góry dziękujemy za wsparcie.

Korzystając z okazji Majowego  Święta , pragnę życzyć wszystkim Państwu, Szanownym Rodzicom, Nauczycielom i Wam Drodzy Uczniowie, aby w natłoku codziennych spraw tak zawodowych jak i szkolnych znaleźć czas na książkę i ulubioną literaturę. Na zakończenie pragnę zapewnić wszystkich Państwa, że każda biblioteka, a szczególnie nasza biblioteka szkolna ze swoimi zbiorami będzie zawsze bliska swoim czytelnikom i użytkownikom.

Wasz bibliotekarz szkolny – p. Danusia