Biblioteka szkolna to najważniejsze miejsce w szkole. Dowód? Jej święto trwa cały miesiąc! Zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego w 1999 r.

Miesiąc bibliotek szkolnych w naszej szkole uczciliśmy cyklem lekcji bibliotecznych, jak również przygotowaniem wystawy prac uczniów związanych z przeczytanymi książkami. Wraz z samorządem szkolnym wykorzystaliśmy ten czas na szereg imprez, wiązanych z działalnością szkolnej biblioteki i obszarem w jakim funkcjonują nasi uczniowie tzn. czytaniem i poszukiwaniem wiedzy na dany temat. W holu naszej szkoły pojawiło się książkowe drzewo przypominające o tym niezwykłym święcie.

Uczniowie klas 1a i 1b zostali pasowani na czytelników. Tematem tegorocznych spotkań pierwszaków było – „Czym pachnie książka?”. W trakcie wspólnej rozmowy uczniowie bardzo pięknie otwierali drzwi swojej fantazji i udzielali bardzo ciekawych odpowiedzi.  Rozmawialiśmy, iż książka ma zapach w sensie dosłownym, pachnie papierem, drukiem, starością lub nowością. Za sprawą wyobraźni może też „wydzielać” tajemniczą woń przygody, niespodzianki, miłości, ale też strachu i niepewności.

Druga część spotkania dotyczyła innych form książki. Na przykładzie książki J. Verne pt. „20.000 mil podmorskiej żeglugi”. Pan Krzysztof zaprezentował klasyczną książkę papierową, następnie czytnik ebook, jak również formę książki do słuchania, czyli audiobook.

 

Na zakończenie wykorzystując teatr cieni odgadywaliśmy bohaterów ulubionych baśni. Nasi nowi czytelnicy zasilili grono miłośników biblioteki. Pierwszaki otrzymali okolicznościowe przypinki i pięknie ilustrowane książki pt. „Pierwsze abecadło”.

Dopełnieniem dnia pasowania na czytelnika był również obchodzony w piątek 4.11 „Dzień postaci z bajek”.

Bajki towarzyszą nam już od najmłodszych lat. Pomagają nam zanurzyć się w magicznym i czarodziejskim świecie. Czasem pojawiają się i znikają. Czasem pozostają z nami na zawsze.  W tym dniu, przy wejściu do szkoły przywitały nas bajkowe elfy. W klasach, na szkolnych korytarzach można było spotkać bohaterów z bajek, w śród nich wróżki, rycerze czarodziejki, ale również bohaterów współczesnych opowieści jak Harry Pottera, Batmana czy królika z Alicji z Krainy Czarów… Ten wyjątkowy i bajkowy dzień jest zawsze aktualny i wywołuje w nas, bez względu na wiek miłe wspomnienia.

Takich pięknych i bajkowych dni życzymy sobie jak najwięcej, szczególnie w czasie, kiedy tak bardzo pragniemy przeżywania radości z rzeczy najdrobniejszych.

Przyjaciele biblioteki
D. Krzaczkowska, K. Kubik, K. Grala