Biblioteki szkolne obchodzą swoje święto przez cały październik.  Sprzyja to organizowaniu nie tylko jednorazowych akcji, lecz także długofalowych świątecznych działań i spotkań z książką i szkolną biblioteką. Tegoroczne hasło październikowego święta  brzmi: „Z książką Ci do twarzy”.

W tym roku, ze względu na wyjątkową sytuację i panujące obostrzenia nie możemy świętować tak, jak to odbywało się w ubiegłych latach. Mimo to, a może właśnie na przekór temu, zachęcamy naszych nauczycieli, uczniów  i rodziców do szczególnego podkreślenia znaczenia książki w życiu człowieka.

Aby podkreślić wyjątkowość tego miesiąca nasi najmłodsi uczniowie zostali „Pasowani na czytelników”. Klasy 1a i 1b od tego momentu zostali prawowitymi użytkownikami naszej biblioteki. Uczniowie, nowi czytelnicy, jako widownia  brała czynny  udział w spektaklu, z wykorzystaniem Teatrzyku Kamishibai pt. „Jaka  to bajeczka?”.  Klasa 0, jako najmłodsi nasi uczniowie bardzo dzielnie odpowiadali na zagadki związane z prezentowanymi bohaterami bajek, baśni oraz wysłuchali przeczytaną  przez p. Krzysztofa Gralę  książkę J. Donaldson pt. „Gruffalo”. Na zakończenie spotkania klasy wysłuchały piosenki i oglądnęły teledysk  o  wymownym tytule „Mała książka, wielki człowiek”, który jest  utworem skomponowanym na rzecz  ogólnopolskiej kampanii promującej czytelnictwo wśród najmłodszych. Nasza szkoła przystąpiła do projektu w tym roku szkolnym.

Święto bibliotek  przybliża i uświadamia uczniom i czytelnikom znaczenie książki, przyjemności czerpania z literatury- tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie.

 Zbliżające miesiące sprzyjają czytaniu,  deszczowa pogoda, koc i jesienna herbata to najlepszy czas na jesienne zaczytanie.

Zachęcam do lektury Danuta Krzaczkowska
– Wasz bibliotekarz