19.03.2015 r. odbyło się w naszej szkole Święto Matematyki pod hasłem „Kangur uczy ekonomii”. Na dwóch pierwszych godzinach lekcyjnych 190 uczniów z klas 2-6 zmagało się z niełatwymi zadaniami Międzynarodowego Konkursu Kangur Matematyczny. Na lekcjach matematyki w tym dniu tworzyliśmy pisanki matematyczne, a barwne efekty tych prac można podziwiać w klasach i na korytarzu szkolnym. Uczniowie klasy 5b wcielili się w role nauczycieli i poprowadzili  lekcje w pozostałych klasach 4-6. Przedstawione zostały na nich prezentacje przybliżające uczniom historię pieniądza oraz zapoznające ich z zabezpieczeniami banknotów. Mam nadzieję, że dzięki nim potraficie powiedzieć jakich metali używano do wyrobu pieniędzy, komu historycy przypisują wybicie pierwszych monet, czy też , który kraj jako pierwszy wprowadził papierowe pieniądze. Myślę też, że każdy umie wymienić kilka sposobów zabezpieczenia polskich banknotów. Lekcje kończyły zadania i łamigłówki dotyczące pieniędzy. Od poniedziałku do czwartku na głównej gazetce na parterze pojawiały się różne pojęcia ekonomiczne (np. lokata, nominał, kredyt, konto) i ich definicje. Podczas Święta Matematyki można było na długiej przerwie wziąć udział w konkursie na znajomość tych pojęć. Ponadto w tym dniu na parterze został wystawiony słoik wypełniony jednogroszówkami i chętne osoby mogły oszacować, ile monet się w nim znajduje. Rozpiętość waszych propozycji była ogromna – od 11 do 1000000. A kto był najbliższy prawdy? Tego dowiecie się na najbliższym apelu szkolnym, podczas którego rozstrzygniemy oba konkursy. Mam nadzieję, że tego dnia dowiedzieliście się wielu ciekawych rzeczy i przede wszystkim dobrze bawiliście się.

Katarzyna Gągalska 

Już w najbliższy czwartek odbędzie się w naszej szkole Święto Matematyki, tym razem pod hasłem “Kangur uczy ekonomii…” Zaczniemy tradycyjnie od rozwiązywania międzynarodowego konkursu Kangur Matematyczny (1,2 lekcja). Później będziemy mieli możliwość obejrzenia prezentacji na temat historii pieniądza i zabezpieczenia banknotów, przygotowanej przez uczniów klasy 5b. W tym dniu będziemy też rozwiązywać łamigłówki o pieniądzach i wykonywać pisanki matematyczne.

Chętni uczniowie będą mogli wziąć udział w dwóch konkursach:

na szacowanie ilości pieniędzy,
W tym dniu przy głównej gazetce będzie wystawimy słoik z groszówkami, każdy będzie mógł oszacować ile jest w nim pieniędzy i wrzucić swój los do skrzynki,

– znajomości pojęć ekonomicznych,
Codziennie od poniedziałku do piątku na głównej gazetce będą się pojawiały definicje różnych pojęć. W czwartek na długiej przerwie chętni uczniowie klas starszych będą mogli podjąć się rozwiązania testu z ich znajomości.

Na najlepszych czekają nagrody. Wszystkim życzymy dobrej zabawy i jak najlepszych wyników w Kangurze Matematyczny.

Małgorzata Firsiof

A tak było przed rokiem – pamiętacie? 

Wykorzystano elementy grafiki z banku wolnych clipartów (https://openclipart.org) i strony http://www.zsp5kozuchow.pl