Lekcja z Szymborską – „Nic dwa razy się nie zdarza?” – rozważania inspirowane wierszem zakończyły  cykl spotkań literackich z naszą wybitną noblistką. Klasa 5 podczas lekcji wysłuchała czytany  poprzez samą noblistkę wiersz, oraz wysłuchała współczesnych, muzycznych interpretacji kultowego tekstu. Tytuł wiersza „Nic dwa razy” sugeruje wprost, że nic się nie powtarza. Czytany tekst skłonił uczniów do refleksji na temat niepowtarzalności chwil i przemijania. Wartka dyskusja okraszona muzyką podsumowana została pięknym przesłaniem – by nie poddawać się lękowi mijającego czasu, ale czerpać radość z przeżywania chwil i doceniać piękno, jakim obdarza nas życie.

Na zakończenie uczniowie zostali poproszeni o kilkuzdaniową wypowiedź o treści: Czy zgadzasz się z twierdzeniem zawartym w wierszu, że nic dwa razy się nie zdarza?
Oto przykładowe wypowiedzi.

HaniaZgadzam się w pełni z Noblistką! Uważam, że trzeba doceniać każdy dzień i każdą minutę. Trzeba tez pamiętać, że czasami można wszystko stracić w jednej chwili. Kocham ten wiersz, on zawsze pomaga mi zmagać się z trudnościami.

Zosia – Słowa wiersza “Nic dwa razy się nie zdarza” bardzo poruszyły moja wyobraźnię. Zrozumiałam, że warto cieszyć się życiem i nie marnować żadnej chwili. Można być szczęśliwym, gdy docenia się drobiazgi i cieszy z każdej minuty życia.

Amelka – Dla mnie wiersz jest filozoficzny i pomaga lepiej zrozumieć, że do przeszłości nigdy nie da się wrócić i nic poprawić. Dlatego warto pamiętać jak ważny jest każdy moment naszego życia i nim się cieszyć.

Małgosia – Nic dwa razy się nie zdarza, dlatego trzeba skupić się na każdej chwili, każdym dniu naszego życia.

Klara – To prawda – nic dwa razy się nie zdarza. Zrozumiałam, że chcę się cieszyć każdym dniem, bo każdy jest inny i niepowtarzalny. Jeśli dzień będzie trudny, to sobie pomyślę: Czemu ty się zła godzino z niepotrzebnym mieszasz lękiem, jesteś, a więc musisz minąć. Miniesz, a więc to jest piękne. I już!

Wojtek – Każdego dnia mam inne myśli i emocje, bo nie wiem co mnie spotka. To jest piękne.

Wojciech – Czasami coś powtarzamy i wydaje nam się, że jest identycznie, ale jednak zawsze czymś się różni, bo nic dwa razy się nie zdarza!

Kuba – To nieprawda! Niektóre rzeczy można powtórzyć! Jeśli drugi raz będziemy kupować taki sam samochód w tym samym salonie – to się powtórzy. Muszę jednak przyznać, że większość zdarzeń jest niepowtarzalna. To była bardzo ciekawa lekcja. Kocham Wisławę Szymborską!

Danuta Krzaczkowska i Teresa Popow