Klasy Vb i Vc zakończyły tegoroczny cykl warsztatów o Pomorzu Zachodnim w Książnicy Pomorskiej, przygotowanych specjalnie dla uczniów klas piątych naszej szkoły. Uczniowie pogłębili wiedzę o historii i zabytkach regionu, zapoznali się z legendą o Sydonii von Borck, wykonali kukiełki, wzięli udział w przedstawieniu improwizowanym, oraz odwiedzili dwie ciekawe wystawy.

 

Magdalena, kl.V b

22 maja 2023 roku klasa 5B miała zaplanowane warsztaty w Książnicy Pomorskiej. Zebraliśmy się o godzinie 8.50 przy wyjściu z naszej szkoły i wraz z Panią Teresą Popow, naszą nauczycielką języka polskiego, wyruszyliśmy na przystanek autobusowy. Większość trasy przejechaliśmy komunikacją miejską. Pozostałą część drogi przebyliśmy pieszo.

Po dotarciu na miejsce, mięliśmy chwilę na zjedzenie drugiego śniadania i kupienie sobie drobnych przekąsek. Po krótkim posiłku dotarliśmy do odpowiedniej sali, w której przywitała nas Pani Agnieszka Gnat-Leśniańska. Warsztaty zaczęliśmy od zapoznania się z legendą o Sydoni von Borck. Następnie na obrazach zobaczyliśmy, jak ona prawdopodobnie wyglądała. Widzieliśmy też zdjęcia paru miejsc wspomnianych w legendzie.

Kolejną częścią zajęć było własnoręczne narysowanie wybranej postaci z legendy, a następnie wycięcie jej. Gotowe postacie przykleiliśmy do patyczków i już po chwili z naszych rysunków powstały przepiękne kukiełki. Kiedy wszystkie elementy mieliśmy już gotowe, po podzieleniu się na dwie grupy, po kolei odgrywaliśmy krótkie, spontaniczne przedstawienia. Wszyscy świetnie bawili się przy odgrywaniu tych scenek. Przez chwilę mogliśmy poczuć się jak w prawdziwym teatrze.

Po zakończeniu wszystkich występów, nasze zajęcia dobiegły końca. Wracając, zatrzymaliśmy się w jednej z sal, aby obejrzeć wystawę masek Kornelii Jurkowieckiej. Maski były bardzo dopracowane i każda różniła się od innych. Po obejrzeniu wystawy, zeszliśmy piętro niżej. Tam mieliśmy chwilę na przekąszenie czegoś. Po wszystkim, udaliśmy się w drogę powrotną. Przechodząc przez Zamek Książąt Pomorskich, spacerem wróciliśmy do szkoły.

Cała wycieczka była fascynująca i w jej trakcie dowiedzieliśmy się bardzo dużo na temat historii Szczecina. Uważam, że to wyjście było świetną odskocznią od tradycyjnych lekcji.

opr. Teresa Popow