Maj to miesiąc poświęcony książce i czytelnictwu. O znaczeniu książki w życiu człowieka napisano już bardzo dużo. Nasi uczniowie chętnie sięgają po ulubioną lekturę, odwiedzają bibliotekę szkolną i biorą czynny udział w projektach czytelniczych.

Tradycją naszej szkoły jest zwrócenie szczególnej uwagi na literaturę właśnie w tym miesiącu. Aby podkreślić ten wyjątkowy czas odbyły się następujące lekcje, wycieczki i przygotowane prezentacje. Klasy pierwsze, trzecie i zerówka brały aktywny udział w lekcjach przygotowanych przez pracowników biblioteki miejskiej fili nr 12 przy ul. Marcina. Uczniowie mieli za zadanie ułożenie krótkiej historii na podstawie wyrzuconych kostek z obrazkami. Opowieściom nie było końca, a najciekawsze ozdobiły klasowe galerie.

Książkowe poniedziałki to nowy projekt realizowany w klasie 2a. W maju motywem przewodnim była książka p. Justyny Bednarek pt. ”Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek, czterech prawych i sześciu lewych”. Po wysłuchaniu przeczytanej przez wychowawcę lektury, uczniowie wzięli udział w zajęciach plastycznych. Z brystolu wykonywali kolorowe skarpetki, a następnie wymyślali i opowiadali historie każdej z nich. Sznurki z ozdobnymi skarpetkami możemy zobaczyć na parterze szkoły. Uczniowie klas starszych przygotowali i prezentowali na lekcjach języka polskiego swoje ulubione książki, zachęcając innych do ich przeczytania.

W maju klasy 7a, b, c będą mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z p. redaktor Kuriera Szczecińskiego Moniką Gapińską. Zaproszona do naszej szkoły p. dziennikarz zajmuje się działem związanym z kulturą. Opowie nam o swojej pracy, przygotowaniach do wywiadów ze znanymi pisarzami i ludźmi kultury. Przypomni nam również, zagadnienia związane z autoryzacją i prawem autorskim.

Wśród nowatorskich projektów do jakich przystąpili nasi uczniowie jest również nagranie audiobooka pt. „Fisiowanie” pani Barbary Stenki. Nagrania i opracowania dokonano w profesjonalnym studio nagrań Rapido w Szczecinie.

Dziękuję wszystkim nauczycielom za pomoc i uczestnictwo w naszym szkolnym książkowym święcie. Życzę wszystkim, tym starszym i najmłodszym czytelnikom, tym z długim stażem i tym początkującym wspaniałej lektury i „zaczytania się” nie tylko w miesiącu maju.

Danuta Krzaczkowska