„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” Zacytowane słowa w pełni oddają radość płynącą z czytania i obcowania z literaturą. Podążając za słowami Wisławy Szymborskiej, poetki i patronki naszej szkoły uczniowie szkoły STO licznie włączyli się w obchody setnej rocznicy urodzin noblistki.

Wieloletnią tradycją naszej szkoły wiosenny maj poświęcony jest literaturze. W tym to czasie, książka zajmuje szczególne miejsce. Tegoroczny czas jest okazją do przywołania W. Szymborskiej w setną rocznicę urodzin, oraz podkreślenia jej twórczości nie tylko literackiej, ale również artystycznej. Na wystawie przy bibliotece szkolnej można podziwiać niezwykłe „Wyklejanki”, a w bibliotece prace uczniów inspirowane twórczością poetki.

Aby zobrazować fragmenty jej twórczości, jakim były nie tylko słynne, żartobliwe „limeryki” i „lepieje” uczniowie sami tworzyli własne śmieszne kompozycje, oraz chętnie obrazowali twórczość w postaci kartek i żartobliwych wyklejanek. Na lekcjach języka polskiego uczniowie klas starszych dyskutowali o poezji, słuchali wiersza „Nic dwa razy się zdarza” w oryginalnych muzycznych aranżacjach. Mogli również wysłuchać wiersza czytanego przez samą poetkę.

Drugim obszarem, w którym książka stała się główną „bohaterką”- to świat bajek i baśni. Okazją do tego była 218 rocznica urodzin wielkiego baśniopisarza H. Ch. Andersena.

 

Uczniowie klas młodszych brali udział w lekcjach i tematycznych prezentacjach. Na zajęciach w bibliotece najmłodsi słuchali wybranych baśni tworząc ilustracje, które to można zobaczyć w bibliotecznej galerii.

Oprócz lekcji bibliotecznych najmłodsi czytelnicy uczestniczyli w lekcjach zorganizowanych przez Bibliotekę Miejską, Filię 12 przy ul. Marcina w Szczecinie. Tematem tegorocznych spotkań była Literatura Skandynawska dla dzieci. Przygotowane przez panią bibliotekarkę lekcje były bardzo ciekawe. Uczniowie poznali również pracę bibliotekarzy pracujących w filii oraz możliwości korzystania z ciekawego księgozbioru biblioteki.

Akcją, która zamknie obchody szkolnego święta czytania będzie zbiórka książek dla seniorów-czytelników, mieszkańców Domu Kombatanta przy ul. Kruczej w Szczecinie. Zebraną literaturę zawieziemy wraz z przedstawicielami samorządu. Mamy nadzieję, że podarowane książki wzbogacą czytelnicze miejsce oraz ucieszą podopiecznych ośrodka.

Wszystkie majowe działania miały na celu ukazania roli książki i biblioteki, jako szczególnego miejsca w szkole. Zwróceniu uwagi na jej ogromną rolę w rozwijaniu pasji, nauce i życiu.

Danuta Krzaczkowska – szkolny bibliotekarz