Luty był wyjątkowym miesiącem – rządziły komputery 🙂
Na początku włączyliśmy się do obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu. Choć na całym świecie obchodzony jest on 9. lutego, u nas w szkole tradycyjnie rozciągnął  się na cały tydzień. I był to bardzo pożyteczny czas, w którym uczniowie starszych klas (dziękujemy czwartoklasistom – Frankowi, Szczepanowi, Wojtkowi i ósmoklasistom – Wiktorii, Oliwii, Kacprowi i Jakubowi) dzielili się z młodszymi swoimi sieciowymi doświadczeniami. Prezentacje o bezpiecznej pracy dzieci w sieci bardzo wszystkim się podobały – w zrozumiały i prosty sposób przekazały najważniejsze zasady, których powinniśmy przestrzegać surfując w internecie. Do akcji włączyli się też uczniowie starszych klas (6 i 7), którzy programując w Scratchu, przygotowali bardzo ciekawe projekty nawiązujące do właściwego zachowania w sieci. Bardzo aktywnie włączył się również samorząd szkolny, na wspólnie realizowany konkurs “Bezpieczne dzieci w sieci” wpłynęło mnóstwo prac – fantastyczne rysunki od uczniów klas I-III i niesamowite grafiki komputerowe przesłane przez uczniów klas IV-VI. Wszystkie zostaną wyeksponowane na szkolnych korytarzach a w najbliższych dniach poznamy zwycięzców w obu konkursowych kategoriach (już dzisiaj wiem, że jurorzy będą mieli bardzo trudne zadanie, wybór najciekawszych prac będzie niezwykle trudny).

Niezwykłym wydarzeniem były Dni Otwarte – po raz pierwszy w nowej formule – prezentowaliśmy naszą szkołę online w platformie Teams. Było to niezwykłe doświadczenie zarówno dla nas jak i zainteresowanych szkołą rodziców. Nasze obawy co do tej formy prezentacji szybko się rozwiały – w ciągu półtorej godziny udało nam się przekazać ogrom informacji, a sądząc po frekwencji i pierwszych komentarzach, było to niezwykle udane i owocne spotkanie. Cieszymy się, że Szkoła przy Tomaszowskiej tak bardzo wszystkim się podoba. Wszystkich zapraszamy do obejrzenia wybranych filmów i prezentacji, które przedstawialiśmy podczas Dni Otwartych, na naszym szkolnym fanpagu.

Luty to również czas na podsumowanie naszych rodzinnych komputerowych zmagań. Dlaczego tak wcześnie, w zamierzeniach miał być to konkurs całoroczny a do tej pory rozegraliśmy tylko trzy rundy: w październiku, listopadzie i grudniu… No cóż, spójrzmy prawdzie w oczy – chyba mamy problem z wytrwałością i systematycznością. Może to wina pandemii? Może są inne przyczyny? Fakty mówią same za siebie – w kilku niesamowitych projektach, które prezentowaliśmy  na szkolnym fanpagu uczestniczyło niewiele zespołów. Szkoda, bo nadesłane prace były bardzo ciekawe i inspirujące. Po burzliwej dyskusji, informatyczna komisja (panowie Przemek i Błażej) zdecydowała o przyznaniu dwóch tytułów Mistrzów Rodzinnego Komputera – tytuły wędrują do Rodziny Kostka Bajowskiego i Rodziny Olka i  Leosia Bartczaków. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy! Może, do konkursu powrócimy w przyszłym roku?

I na koniec układamy wisienkę na naszym lutowym, komputerowym torciku… W lutym na podwórku przy Tomaszowskiej pojawiła się mała koparka i zespół robotników. W krótkim czasie powstał tajemniczy przekop od ulicy do budynku szkoły. Intrygujące? Kto zgadnie co ułożono w środku? Tak, w końcu będziemy mieli światłowód, co odczujecie z całą mocą po tak długo wyczekiwanym powrocie do szkolnych ławek.  Pozostaje nam więc niecierpliwie czekać na koniec pandemii i oby nastąpiło to już niedługo.

Pozdrawiam
Pan Przemek