Pan Marszałek Piłsudski mieszka w Belwederze
Mundur nosi wspaniały, ordery rozliczne
Podwładnych gdy potrzeba do “galopu” bierze
Kłaniają mu się posły zagraniczne...

Plac Szarych Szeregów w Szczecinie, ruch i gwar jak co dzień. Jednak przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego czas zatrzymuje się i zamiast pędzić do przodu, staje się okazją do przywołania ważnego wydarzenia w historii Polski, które jednoczy ludzi tutaj zgromadzonych…

Uczniowie klas 8 po raz ostatni reprezentowali STO podczas obchodów Imienin Marszałka Piłsudskiego. Po wystąpieniu Oli i Kuby nikt z obecnych na uroczystości nie wątpił w to, jaką wielką siłą odznaczał się Marszałek. Poczet z dumą pochylał sztandar STO przed popiersiem Marszałka, wiedząc, że był to człowiek taki sam jak oni – zbuntowany nastolatek, który stał się autorytetem dla wielu ludzi. Mam nadzieję, że Kochane Ósmaki zapamiętają te lekcje nauki honoru, odwagi, poświęcenia dla innych, szacunku dla Ojczyzny i Narodu ją zamieszkującego. Dziękuję Wam z całego Serca!

Dał Polsce wolność i nie tylko…

Józef Piłsudski – założyciel Legionów Polskich i Polskiej Organizacji Wojskowej, więzień twierdzy w Magdeburgu, czynnie zaangażowany w odzyskanie niepodległości, Naczelnik Państwa, Wódz Naczelny prowadzący polskie wojsko do zwycięstwa z bolszewicką Rosją. W końcu sam Ignacy Mościcki o nim powiedział: „Dał Polsce wolność, granicę, moc i szacunek”. Wszyscy powinniśmy o nim pamiętać. Uroczystości takie jak ta są świetnym sposobem na upamiętnienie tak znaczących dla nas bohaterów oraz poszerzania o nich wiedzy.

Polsce potrzeba autorytetów. One budują naszą siłę duchową. Są drogowskazami kierującymi nas ku przyszłości i nie dającymi zapomnieć o przeszłości. Bo nie ma drzewa bez korzeni. Szczególnie potrzebne jest to w edukacji szkolnej. My młodzi potrzebujemy takich przykładów. Wspaniale, jeżeli stykamy się z nimi nie tylko na stronach podręczników szkolnych, ale i podczas takiej podniosłej uroczystości, w jakiej braliśmy czynny udział. To lekcja o Polsce i Polakach – o nas i dla nas – wszystkich.

Beata Adamowicz