10 listopada 2021 r. w Wiejskim Domu Kultury w Inwałdzie odbyła się niespotykana uroczystość – uroczysta gala laureatów I Ogólnopolskiego Konkursu Radiowego dla dzieci i młodzieży na najciekawszy głos radiowy HALO, HALO… TU RADIO! I właśnie tam, na drugi koniec Polski, wybrała się nasza uczennica Kamila Zdebska z kl. VII c – która zajęła w tych zmaganiach III miejsce. Jako laureatka miała przyjemność nie tylko udzielić wywiadu radiowego, ale również nagrać w radiowym studio swój konkursowy tekst. Organizatorami konkursu było Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie – WDK w Inwałdzie, a współorganizatorami Radio Andrychów i Nowiny Andrychowskie. Galę radiową poprowadził Rober Fraś – dziennikarz i radiowiec pracujący na co dzień w Radio Andrychów. Na konkurs nadesłano 23 nagrania trudnych tekstów. Bogate, niemal ponadczasowe słownictwo i tematyka wymagała od lektorów dużej koncentracji. Tegoroczna edycja konkursu dedykowana była w szczególności Stanisławowi Lemowi oraz polskiej literaturze fantastycznej. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie wybrać fragment powieści, który zinterpretują głosowo i wyślą efekt swojej pracy do oceny konkursowej. Gratulujemy Kamili i życzymy dalszych sukcesów!
Teresa Popow

Wszystko zaczęło się od propozycji mojej ukochanej  Pani Teresy Popow. Usłyszawszy tylko słowo konkurs bez zastanowienia, bez próby przewidzenia jakichkolwiek konsekwencji, wyraziłam zgodę. Co do przygotowań sam wyraz tempo mógłby oddać cały charakter przygotowań. Po skwapliwej interpretacji wybranego fragmentu, przyszedł czas na nagranie.

– No, moja droga zajęłaś III miejsce w ogólnopolskim konkursie radiowym, możesz być z siebie dumna, gratuluję! – usłyszałam z ust mamy w sobotni wieczór. Serce zaczęło mi zdecydowanie mocniej bić. W mojej głowie powstał mętlik. Z jednej strony – byłam niezmiernie szczęśliwa i dumna z własnego sukcesu, z drugiej – ilość pytań gromadzących się w tamtej chwili, z lekka mnie przerosła. Późniejsza nowina dotycząca wyjazdu do Andrychowa wprawiła mnie w niemy zachwyt.

Dzień nagrania był – ach słowo wyjątkowy nie jest w stanie oddać tych wszystkich niezapomnianych, wspaniałych chwil, których tam doświadczyłam. Całkowicie wygłuszone pomieszczenie, w którym pani Redaktor prowadziła z nami rozmowę wywarł na mnie ogromne wrażenie.

Poczułam się w pewien sposób wyróżniona, jak również zaszczycona, iż mam okazję przebywać w takim miejscu. Emocje towarzyszące mi przed wejściem do studia nagrań, sięgały zenitu. Rozpoczynając stresującą rozmowę z panią Redaktorką z czasem zaczęłam czuć swego rodzaju ulgę. Fenomenalne przeżycie!

Nie ukrywam, iż docierając do Inwałdu, w którym to odbywała się uroczysta gala rozdania nagród, byłam niezmiernie zmęczone. Po tak intensywnym, a zarazem niezwykłym dniu pełnym wrażeń nie ma się co dziwić! Przed rozdaniem nagród oraz ponownym ogłoszeniem (tym razem live) werdyktu, miałam przyjemność odczytać swój tekst po raz drugi, lecz tym razem w realu, przed publicznością!  Zatrzymajmy się na fragmencie, o którego treści jeszcze nie wspomniałam. 100 rocznica urodzin Stanisława Lema! Tak! To właśnie z tej okazji, w celu zainteresowania młodych słuchaczy twórczością tego autora, zorganizowany został ten oto konkurs. Prezentując fragment Cyberiady sama miałam okazję zasmakować i chociaż częściowo poznać tę wspaniałą twórczość, dzięki której chwile spędzone w Andrychowie zapamiętam na długo! Korzystając z wypadu do Andrychowa odwiedziłam również bliską mi rodzinę w Krakowie, co dodatkowo urozmaiciło moją radiową przygodę.

PS  Dziekuje Pani Dyrektor Marzenie Ukraińskiej, Pani Teresie Popow i oczywiście Panu Przemkowi Stecewiczowi, że mogłam przeżyć tę niezwykłą przygodę, która być może przyczyni się do moich życiowych wyborów .

Kamila Zdebska 7c