Europe Code Week to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa „ścigają się” w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. Polska jest jednym z jej liderów – w 2020r. zajęliśmy pierwsze miejsce w rankingu, ubiegły rok zakończyliśmy z wynikiem ponad 15 tysięcy inicjatyw i trzecim miejscem na podium.

Podobnie jak w zeszłym roku, nasza szkoła włączyła się do tej ogólnoeuropejskiej inicjatywy. Czas na krótkie podsumowanie – co się działo?
Najmłodsi rozpoczęli swoją przygodę z programowanie w aplikacji Scratch Junior. Rozpoczęliśmy wędrówkę po kontynentach z Klubem Młodego Programisty – aktualnie   zwiedzamy Azję. Sterowaliśmy też ruchami zagubionego Mikołaja i uczyliśmy tanecznych kroków  nieco roztargnionego elfa. Kodowanie kolejnych kroków w rytmie boogie okazało się sporym wyzwaniem, ale daliśmy radę – powtarzalność ruchów elfa udało nam się zapętlić, co znacznie skróciło tworzone przez nas programy. Trzecioklasiści stworzyli swoją pierwszą grę, w której wykorzystali zmienną, dzięki temu mogliśmy stanąć do punktowanej rywalizacji w łapaniu znikających duszków, a uczniowie klas czwartych rozpoczęli w Scratchu tworzenie własnego edytora graficznego. Starsze klasy oswajały Pythona… Bez obaw, czuwał pan Błażej, wąż okazał się niezwykle miłym i sympatycznym stworzeniem, który wprowadził nas w grafikę żółwia. Brzmi zagadkowo? Biblioteka Turtle otworzyła przed uczniami świat niezwykłej grafiki, którą sami kreują, wklepując kolejne linijki tajemniczego kodu.

Było fantastycznie, już myślimy o zbliżającej się w grudniu Godzinie kodowania (Hour of Code), …choć tak naprawdę kodujemy w szkole przez cały rok.

pan Przemek