14-10 marca obchodzimy w naszej szkole TYDZIEŃ INFORMATYCZNY a w ramach niego Dni Otwarte ECDL

Zdobywanie Europejskich Certyfikatów Umiejętnosci Komputerowych to w naszej szkole tradycja.  Pierwsze egzaminy nasi uczniowie zaczęli zdobywać juz w 2000 roku – był to pierwszy rocznik naszego Gimnazjum. Zadanie nie było łatwe – zdobycie certyfikatu (ECDL CORE) wymagało zaliczenia 7 kolejnych egzaminów weryfikujących wiedzę i umiejętności informatyczne z wielu zakresów (Podstawy technik informatycznych i komunikacyjnych, Użytkowanie komputerów, Przetwarzanie tekstów, Arkusze kalkulacyjne, Bazy danych, Grafika menedżerska i prezentacyjna, Przeglądanie stron internetowych i komunikacja) Udało się to aż 94 uczniom. (!!!).

Od trzech lat wyzwanie poszerzania swoich komputerowych umiejętności podjęli również uczniowie naszej podstawówki. Formuła zdobywania certyfikatu na przełomie lat uległa pewnym modyfikacjom – aktualnie nasza praca koncentruje się na zdobywaniu certyfikatu ECDL BASE. Obejmuje on 4 moduły (B1 – Podstawy pracy z komputerem, B2 – Podstawy pracy w sieci,  B3 – Przetwarzanie tekstów, B4 – Arkusze kalkulacyjne). Choć nie jest to zadanie łatwe (w ciągu dwóch lat należy zaliczyć 4 trudne egzaminy) udało się to już osiemnastu uczniom a w trakcie zdobywania certyfikatu jest kolejnych 21 piąto- i szóstoklasistów. Trzymamy za Was kciuki.

Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych jest jednolitym, uznawanym w całej Europie certyfikatem i jest popierany przez Radę Europy, rządy wielu państw, duże korporacje oraz  firmy. Powstał z myślą o tych, którzy muszą lub chcą wiedzieć, jak korzystać z komputera i jest odpowiedni dla ludzi  w każdym wieku od 8 do 80 lat. Nie bez przyczyny został ochrzczony mianem „European Computer Driving Licence” – w dosłownym tłumaczeniu: „Europejskie Komputerowe Prawo Jazdy”. W dynamicznym społeczeństwie informacyjnym znaczenie ECDL można bowiem śmiało porównać ze znaczeniem, jakie dla dorosłego obywatela i wykwalifikowanego pracownika ma dziś licencja na prowadzenie samochodu – można bez niego przeżyć, ale ze wszech miar lepiej ją mieć. Umiejętności komputerowe mają coraz większe znaczenie we wszystkich dziedzinach życia, a ECDL jest rzetelnym świadectwem tych umiejętności, które warto posiadać.

Nasza szkoła tradycyjnie jak w poprzednich latach włączyła się do obchodów Dni Otwartych ECDL.
 W nadchodzącym tygodniu przygotowaliśmy między innymi:

   – trzy spotkania informacyjne dla czwartoklasistów, na których bedą mieli okazje zapoznać się z nową
     edycją programu certyfikacji ECDL (4b – środa godz. 8.00 / 4c – środa godz. 8.50 / 4a – środa godz),

   – spotkanie przybliżajace problematykę związaną z zdobywaniem certyfikatu ECDL połączone
     z próbnym egzaminem z zakresu podstaw technik informatycznych i komunikacyjnych 
     (czwartek  godz.14.35),

   – dla trzecioklasistów – finał  konkursu  Komputerowy Mistrz Mnożenia i Dzielenia klas Trzecich,

   – wszystkich uczniów zapraszamy do udziału w  VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Informatycznego
     „Edukacji z Panem T.I.K-iem” poświęconej w tym roku Internetowi i pracy w sieci 
     –
„e-Umiejętności przepustką do …” (wiecej informacji na stronie konkurs.ecdl.pl)

Wszyscy niecierpliwie czekamy też na kolejną edycję Ogólnopolskiego Konkursu Informatycznego T.I.K? – TAK!, w tym roku podobno w nowej odsłonie…

Tydzień z ECDL-em to nie tylko zabawa – od poniedziałku do piątku w godzinach popołudniowych w naszej certyfikowanej pracowni dziesięciu uczniów przystapi do zaliczenia kolejnych egzaminów. Życzymy powodzenia.

Przemysław Stecewicz