Chciałbym Wam przedstawić Bartka – najstarsze drzewo w Polsce. Bartek to dąb szypułkowy rosnący na terenie leśnictwa Bartków w nadleśnictwie Zagnańsk, w województwie świętokrzyskim przy drodze wojewódzkiej nr 750 z Zagnańska do Samsonowa, zaledwie 25m od jezdni. Dąb Bartek, to jeden z najstarszych w Polsce dębów, od 1954 r. chroniony jako pomnik przyrody. Według legendy pod jego koroną odpoczywał król Jan III Sobieski, kiedy wracał spod Wiednia. Monarcha ukrył ponoć w pniu skarb i szablę.

Jak wynika z tablicy znamionowej drzewa – jego wysokość wynosi 30 m, obwód pnia przy ziemi to 13,40m, a na wysokości 1,3 m to 9,85 m, rozpiętość korony 20 m × 40 m. Wiek drzewa wg różnych źródeł to od 700 do 1000 lat. Na początku dąb miał 14 konarów głównych, jednak ze względu na  wichury i burze pozostało ich tylko 8. Drzewo podpierane jest licznymi wspornikami, gdyż konary są już bardzo kruche, a w 2005 roku zainstalowano na nim instalację odgromową, chroniącą przed uderzeniem pioruna. Część pnia głównego została zabetonowana oraz wypełniona żywicą.

Czy wiecie kto  to jest  arborysta?
Arborysta (z łac. arbor – drzewo), w terminologii angielskiej nazywany również “chirurgiem drzew” (ang. tree surgeon) – zawód polegający na pielęgnacji drzew metodą alpinistyczną bez użycia ciężkiego sprzętu. W odróżnieniu od leśnika zajmuje się pojedynczymi drzewami, a nie całym kompleksem leśnym.

Czy dąb Bartek stanie się „nieśmiertelny”?
Istnieje taka szansa, bowiem naukowcy z Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku w asyście leśników pobrali pędy z najsłynniejszego dębu w Polsce, które zostaną poddane badaniom genetycznym, klonowaniu i kriokonserwacji.

Zachęcam do odwiedzenia Bartka podczas wakacyjnych wycieczek.

Max Nowak 5a

Źródła: https://pl.wikipedia.org/   http://www.ekologia.pl/ciekawostki/
Zdjęcia: zbiór własny