Seria książek opisujących zabawne historie rodziny Ciumków pojawiła się w moich dłoniach zupełnie przypadkowo. Pewnego razu wybrałem się z mamą na zakupy. Gdy stałem przy kasie czekając na naszą kolej, w oko wpadła mi płyta cd z ciekawym tytułem: „Ciumkowe historie (w tym jedna smutna)”. Już w samochodzie włączyłem ten audiobook i razem z mamą śmialiśmy się do rozpuku. Wtedy zapragnąłem mieć ją w wersji papierowej, aby móc częściej wracać do najśmieszniejszych fragmentów. Wkrótce okazało się, że książka jest jedną z kilku z serii opisującej zabawne przygody rodziny. Zdobyliśmy oczywiście wszystkie, a wiersze zamieszczone w książkach tak mi się spodobały, że recytowałem je na konkursie dochodząc do etapu wojewódzkiego.

Autorem serii książek jest Paweł Beręsewicz: pisarz, anglista i tłumacz wielu pozycji takich jak „Przygody Tomka Sawyera”, „Tajemniczy ogród”, „Ania z Zielonego Wzgórza” i „Księgi smoków”.

Książka „Ciumkowe historie (w tym jedna smutna)” opisuje przygody mamy, taty, córki i syna w różnych codziennych sytuacjach. Są one jednak opowiedziane w taki sposób, że rozśmieszą nawet największego ponuraka. Pewne rymowane powiedzonka, których autor użył w kilku rozdziałach, pozostają w mojej głowie do dziś i są przez moją rodzinę używane czasami w życiu codziennym. Mimo tego, że opowiadania są zabawne, można w nich odnaleźć morał. Książka jest idealna na nudne wieczory.

Każdy z rozdziałów jest odrębnym opowiadaniem, które można czytać i rozumieć bez znajomości pozostałych. Autor zaskakuje pomysłowością, jago teksty są lekkie i przystępne dla każdego. Nagłe zwroty akcji powodują wybuchy śmiechu czytelnika. Ilustracje wykonane przez Suren’a Vardanian’a są dynamiczne i każdego wprowadzą w dobry nastój. W żadnej innej powieści nie spotkałem tak inteligentnych dowcipów.

Reasumując, moim zdaniem książka jest wybitnym arcydziełem literatury młodzieżowej. Wszyscy, którzy po nią sięgną, na pewno zechcą przeczytać inne tomy z serii.

Radek Galiński 6b