W dniach 20 i 21 kwietnia  br. uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w nietypowych  zajęciach w bibliotece przy ul. Marcina. Bohaterem  spotkanie nie była tylko  książka.  Samo spotkanie  przebiegało pod hasłem „ Aluminium”. Uczniowie poznali czym jest aluminium, skąd się bierze i czym się charakteryzuje jako surowiec. Jakie jest jego zastosowanie, jakie są sposoby na jego powtórne wykorzystanie i dlaczego recykling jest w przypadku aluminium tak ważny.

Zajęcia odbywają się cyklicznie w ramach programu  EkoPaka – zamykamy obieg surowców dla małych i dużych. Pod hasłem  EkoPaka   uczniowie klas 1 poznali zamknięty obieg surowców. Nauczyli się tego co zostaje z produktów i  opakowań. Zapoznali się z tym, iż zużyte elementy to nie śmieci, ale  materiał z którego można stworzyć coś nowego. Tradycyjnie na zakończenie spotkania na uczniów czekały  zabawy z książką oraz poszukiwania swojego ulubionego autora i  bohatera.

Również w kwietniu naszą  zaprzyjaźnioną   bibliotekę odwiedziła szkolna zerówka. Nasi najmłodsi zawładnęli biblioteczną przestrzenią. Czytelników można było zobaczyć na podłodze, pufach do siedzenia, przy regałach i nawet przy kaloryferze.  Dosłownie wszędzie. Wzbudziło to oczywiście zainteresowanie wśród dorosłych czytelników przybyłych do miejskiej biblioteki. Uczniowie z zaciekawieniem tworzyli książkowego węża i układali bajkowe historyjki.

Przy tej okazji pragniemy podziękować pracownikom instytucji, a szczególnie p. Ani, kierownik  biblioteki za zaproszenie naszej szkoły,  cierpliwość i bardzo profesjonalne podejście do zagadnienia związanego nie tylko z książką, ale również do życia związanego z ekologią.

Danuta Krzaczkowska – szkolny bibliotekarz