Na zakończenie roku szkolnego klasy 4 gościły jeszcze w naszej szkole policję. Panowie mówili o zagrożeniach podczas zbliżających się wakacji. Podkreślili, że czas wolny, często spędzany bez osób dorosłych, może być przyczyną licznych problemów i to nie tylko w realnym świecie, ale i w sieci! Ponieważ każdy uczeń ma dostęp do Internetu to bez problemu wchodzi na różne strony, bierze udział w grach, szuka przyjaciół. Panowie zwrócili uwagę na konieczność zachowania ostrożności i stosowania zasady ograniczonego zaufania. Często po drugiej stronie ekranu jest ktoś, kto chce pozyskać informacje od małoletniej osoby w celu przestępczym. Tak działają np. złodzieje, którzy zadając w sieci – wydawałoby się proste i banalne pytania – uzyskują informacje dotyczące stanu posiadania rodziny, jej spędzania czasu wolnego, wyjazdów poza miejsce zamieszkania. Często nieświadomie udzielane są takie odpowiedzi, które niekiedy nawet zachęcają potencjalnych złodziei do działania. Informując, że całą rodziną wyjeżdżamy do Hiszpanii – dajemy sygnał, że dom jest pusty i nikt nie przeszkodzi np. w kradzieży…

Uczniowie klasy 4 a i b pytali policję o różne sytuacje związane z siecią. Policjanci mieli prezentację ma podstawie której ukazano, jak sprawnie wyciągnąć informację od każdej osoby. Bo należy pamiętać, że nie tylko dzieci, ale i młodzież i dorośli mogą paść ofiarą oszustwa w Internecie!

Na zakończenie spotkania policja życzyła wszystkim udanych i bezpiecznych wakacji – pełnych radości i wartościowych spotkań w prawdziwym, a nie w wyimaginowanym świecie gier i zabaw w sieci.

Drodzy uczniowie, bądźmy uważni, cieszmy się wakacjami i wracajmy do szkoły z radością, że poznaliśmy prawdziwych przyjaciół na których możemy zawsze liczyć !!!!

Krystyna Kubik – pedagog szkolny