W ramach podróży w STO dni dookoła świata klasa 5a udaje się na kontynent afrykański i zaprasza do Kenii. Naszym przewodnikiem jest Dominika, która przybliży nam ten egzotyczny kraj. Posłuchajcie:

Kenia położona jest we wschodniej Afryce, nad Oceanem Indyjskim. Kraj ten jest 1,8 razy większy od Polski i ma powierzchnię 582 650 km². Stolicą Kenii jest Nairobi. Kraj ten należy do najbardziej zróżnicowanych kulturowo i językowo krajów w całej Afryce. Liczba ludności tego państwa wynosi ok. 46 milionów, a językami urzędowymi w Kenii są język angielski i język suahili. Kraj ten zamieszkuje ponad czterdzieści plemion należących do różnych grup językowych.

Najbardziej popularnym plemieniem w Kenii są Masajowie, najchętniej żyjący na sawannie. Ich bogata kultura przyciąga uwagę i fascynuje przybyszów z różnych zakątków świata. Równie ciekawe plemię zamieszkuje półpustynne tereny w północnej Kenii. Nazywają się Samburu i są pasterzami, wędrowcami, stąd jedyny ich skarb to bydło. W Kenii praktycznie brak jest klasy średniej. Większość ludzi jest albo bardzo bogatych, albo bardzo biednych. W dużych miastach ludzie mieszkają w nowoczesnych budynkach i apartamentach. W bardziej odległych miejscach przeważają budowle z trzciny i wyschniętego błota.

Kenia jest jedną z ostatnich na świecie tak ogromną ostoją dzikiej przyrody, z dodatkowo niesamowicie bogatym środowiskiem naturalnym. Jest tam gorąco i wilgotno, ponieważ jej obszar rozciąga się po obu stronach równika. Znajdziemy tu lasy tropikalne, jeziora sodowe, rafy koralowe, a także rozległe sawanny, z których słynie Kenia. Występowanie w Kenii pór deszczowych wymusza określone zachowanie zwierząt, dlatego można zaobserwować tutaj wspaniały „spektakl przyrodniczy”. Wzdłuż całego kraju rozciąga się wiele parków narodowych i rezerwatów przyrody, które są wprost idealnym miejscem na odbycie niezapomnianego safari. Właśnie w Kenii można spotkać tak zwaną wielką piątkę Afryki, czyli najpopularniejsze zwierzęta na tym kontynencie, do których zaliczają się: słoń afrykański, lampart, lew, nosorożec i bawół afrykański. Występują tu także hipopotamy i żyrafy oraz gepardy, hieny, antylopy i gazele, a także marabuty i sępy. Kenijskie safari to niejednokrotnie przygoda życia – przebywanie w pobliżu dzikich zwierząt, podglądanie ich w naturalnym środowisku, doświadczanie bliskiego kontaktu z naturą – oto wizytówka Kenii.

opr. Dominika Paraszkiewicz 5a