Szanowni Państwo,
XXIV Programowa  Konferencja STO w Szczecinie w dniach 26-28.10.2018 dobiegła końca.

Po raz pierwszy w historii stowarzyszenia konferencja miała miejsce właśnie w naszym mieście. W konferencji wzięło udział ponad 150 uczestników z Augustowa, Białegostoku, Bielawy, Ciechanowa, Częstochowy, Darłowa, Gdańska, Gdyni, Jeleniej Góry, Katowic, Kluczborka, Krakowa, Legionowa, Łodzi, Mikołajek, Milanówka, Piły, Poznania, Siedlec, Słupska, Szczecinka, Tychów, Warszawy, Zielonej Góry i oczywiście ze Szczecina.

Już w piątek ponad 20 uczestników konferencji odwiedziło naszą szkołę. Goście wzięli udział w zajęciach pokazowych prowadzonych przez naszych nauczycieli oraz byli oprowadzani po szkole przez naszych uczniów.  Byli pod ogromnym wrażeniem szkoły i samych uczniów – otwartych i przyjaznych.

Podczas uroczystego otwarcia Konferencji miała miejsce m.in. dekoracja Medalami Komisji Edukacji Narodowej zasłużonych nauczycieli z wielu Szkół STO.  Z wielką radością informuję Państwa, że wśród osób nagrodzonych było 4 naszych nauczycieli: Pani Małgorzata Firsiof,  Pani Krystyna Kubik, Pani Magdalena Zaborowska – Zagórska i Pan Przemysław Stecewicz. Uroczystość otwarcia Konferencji zakończyło przedstawienie naszych uczniów pod tytułem „Jedyna na STO” z gościnnym udziałem szczecińskiej grupy perkusyjnej Bloco Pomerania.  Występ wywołał prawdziwy zachwyt, a nowa piosenka pt. „Jedyna na STO” stała się prawdziwym przebojem konferencji. W uroczystym otwarciu konferencji wzięli udział m.in.  podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej pan Maciej Kopeć i zastępca Prezydenta Miasta Szczecin pan Krzysztof Soska. Z tego wydarzenia będziemy mieli profesjonalny film oraz fotorelację,  które oczywiście Państwu udostępnimy.

Kolejne wydarzenia w ramach konferencji –  merytoryczne wykłady dr Marka Skały, zwiedzanie Filharmonii wraz z koncertem kameralnym, wycieczka po Szczecinie oraz udział w niedzielnych warsztatach w szkole zostały ocenione bardzo wysoko. Nasi goście przekazali nam wiele słów uznania i podziwu.

Uczestnicy Konferencji zostali przyjęci w Hotelu Radisson Blu z niezwykłą serdecznością. Wszyscy chwalili profesjonalizm, życzliwość, opiekę, otwartość na wszelkie potrzeby i oczywiście – doskonałą kuchnię.

Szanowni Państwo, nasi goście wyjechali zachwyceni szkołą i naszym miastem!

Co udało się najbardziej?
Doskonała współpraca Nauczycieli, Uczniów i Rodziców w przygotowanie i przebieg Konferencji STO w Szczecinie.

Wszystkim najserdeczniej dziękuję za przygotowanie szkoły na przyjęcie gości, za przygotowanie i przeprowadzenie bardzo ciekawych zajęć z uczniami i samymi uczestnikami, za fantastyczny program artystyczny, opiekę nad uczniami, troskę o naszych gości oraz wszystkie działania, które tak pięknie naszą szkołę zaprezentowały.

To było wspaniałe wydarzenie w historii naszej szkoły, niezwykła promocja szkoły w mieście i całym kraju.

Serdecznie pozdrawiam,
Marzena Ukraińska
Dyrektor Szkoły


Witamy w naszej bajce…

Co ma wspólnego konik na biegunach, lalka Barbie, klocki lego czy pluszowy miś? Właśnie historie tych wybranych zabawek zgłębiali nasi zaproszeni goście ze szkół STO z całej Polski. W ramach programu obchodów 30-lecia naszej szkoły pokazałyśmy na zajęciach jak łączyć słowa z obrazem, naukę tradycyjną z nowoczesnością, pracować w grupie i ucząc się dobrze się bawić. Uczestnicy dowiedzieli się, że lego z języka duńskiego znaczy “baw się dobrze”, że lalka Barbie jest już panią w dojrzałym wieku, że pluszowy miś to “(…) Najbardziej popularna zabawka na świecie, która produkowana jest dopiero od stu dziesięciu lat”! A konikami na biegunach, patyczkach bawiły się dzieci różnych grup społecznych (wiejskie i królewskie). Aplikacje urozmaiciły wesoły proces uczenia się.

Irena Karolczyk – Warcok i Basia Rakicka


Spontanicznie w STO

Trzeciego dnia XXIV Konferencji Programowej STO jej uczestnicy mieli szansę wziąć udział w warsztatach prezentujących zasady i sposoby pracy z Odyseuszami naszej szkoły. W ramach zajęć, szkolni trenerzy Odysei Umysłu p. Małgosia i p. Krzysiek podzielili się z dyrektorami innych szkół STO doświadczeniami w pracy z naszymi drużynami. Uczestnicy konferencji mogli też poczuć się jak Odyseusze rozwiązując spontan (problem spontaniczny) – kreatywnie rozwiązując zadanie pod presja czasu i poddając się surowej ocenie sędziów. Mogli też stworzyć oryginalną makietę scenografii teatralnej oraz projekt jej oświetlenia wykorzystując swoją indywidualną kreatywności w pracy zespołowej. Mamy nadzieję, że to krótkie doświadczenie z Odyseją Umysłu zaowocuje powstaniem drużyn w kolejnych szkołach STO.

Krzysztof Grala