Wystrzał z prawdziwej armaty pruskiej uatrakcyjnił przywitanie wiosny przez klasy 4 w Forcie Gerharda i Latarni Morskiej w dniu 21 marca 2025. Różne środki komunikacji – wygodny pociąg, prom, statek na rzece Świna oraz własne nogi pozwoliły na szybki rzut okiem w okolice Świnoujścia.

Rozpoczęliśmy przeprawą promową i tu pierwsza miła niespodzianka – zostaliśmy zaproszeni na mostek kapitański, skąd mogliśmy obserwować pracę kapitana „Kasibora”. Byliśmy pod wrażeniem jego kompetencji – kierowanie takim olbrzymem wymaga zarówno wiedzy, znajomości promu i precyzji w operowaniu joystickami sterującymi statkiem.

Kolejna wodna wyprawa to podróż – tym razem jednostką Adlera – do fortów usytuowanych na Wyspie Wolin, tuż przy ujściu Świny do morza. Od czasu powstania Gazoportu (ze względów bezpieczeństwa) jest to jedyna możliwość dotarcia do ufortyfikowań broniących przed laty dostępu do portu. Na miejscu oczekiwał na nas przewodnik ubrany w pruski mundur, który przedstawił wiele ciekawych anegdot związanych z Fortem Gerharda oraz pozwolił doświadczyć wojskowej musztry.  Wszyscy uczniowie po odbyciu przeszkolenia wojskowego, zostali mianowani na pierwszy historyczny stopień wojskowy i stali się rezerwistami regimentu! W forcie mieliśmy też okazję zwiedzić Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu, w którego zbiorach znajduje się blisko 2000 eksponatów, wśród nich kolekcja umundurowania, armaty, magazyn broni, dokumenty, pamiątki, wyposażenie żołnierzy i wiele innych cennych eksponatów związanych z historią Twierdzy Świnoujście na przestrzeni ostatnich kilkuset lat!

Kolejnym wyzwaniem było wejście na Latarnię Morską Świnoujście – najwyższą w świecie z latarń wybudowanych z cegły (64 metry), na której szczyt prowadzi dokładnie 308 schodów…

Pogoda sprzyjała, najpierw podziwialiśmy wspaniałą panoramę na Morze Bałtyckie, następnie skorzystaliśmy z uroków plaży i wody morskiej. Żal było wracać do domu…

Wychowawczynie klas 4