W dniach 23 i 24 marca obchodziliśmy w naszej szkole kolejny raz dni teatru. Tym  razem  zaprosiliśmy do siebie panią Krystynę Maksymowicz, aktorkę Teatru Współczesnego w Szczecinie. Pani Krystyna przygotowała dla nas warsztaty teatralne, dzięki którym  wzbogaciliśmy swoją wiedzę na temat teatru o kolejne informacje. Chyba najważniejszą  była ta, dotycząca różnych konwencji (stylów) teatralnych, które na przestrzeni wieków zmieniały się i ewoluowały. Mieliśmy okazję również dobrze się bawić przy okazji prezentacji stylu antycznego i dziewiętnastowiecznego przez naszych kolegów z klasy 4c. Prezentowali na scenie  utwór Jana Brzechwy  „Żuraw i czapla”, na którym mieliśmy okazję przekonać się naocznie, jakie są różnice między poszczególnymi stylami. Dzięki zabawom zaproponowanym przez aktorkę dobrze się bawiliśmy i opuściliśmy salę gimnastyczną bogatsi o kolejne doświadczenia i informacje.

 Zachęcając Was do częstszych wizyt w teatrze, mówię: do zobaczenia za rok.

Róża Wilkowska-Bulicz

W dniach 23-24 marca 2015 roku w naszej szkole odbył się Międzynarodowy Dzień Teatru. Z tej okazji przyszła do nas aktorka Teatru Współczesnego Pani Krystyna Maksymowicz. Przeprowadziła na sali gimnastycznej warsztaty. Pokazała nam maski i stroje teatralne z czasów starożytności oraz nauczyła nas pięknej wymowy i dykcji. Oprócz tego czytaliśmy z podziałem na role wiersz o żurawiu. Aktorka także opowiadała nam historię teatru od starożytności do współczesności oraz przedstawiała rodzaje gry aktorskiej. Natomiast klasy 0-3 w tych dniach poszerzały wiedzę o teatrze i wraz z wychowawcami wykonywały różne teatralne zadania. Między innymi zrobiły plakaty, które później ozdobiły szkolny korytarz.

Według mnie był to bardzo ciekawy dzień, gdyż nauczyłam się od Pani Maksymowicz wiele interesujących rzeczy. Mam nadzieję, że znów odwiedzi nas taka wspaniała aktorka jak ona.

Julia Stachów

Każdego roku w marcu, obchodzimy w naszej szkole, Międzynarodowy Dzień Teatru.  Rok 2015 jest wyjątkowy, ponieważ został ogłoszony przez Sejm, Rokiem Polskiego Teatru. Postanowiliśmy więc poznać lepiej teatr i ludzi, którzy pracują po to, żeby widzowie mogli przeżywać chwile radości i wzruszeń, oglądając spektakle wystawiane na deskach różnych teatrów.  Zaczęliśmy już w piątek, 20 marca. Wszystkie klasy otrzymały różne teatralne zadania, do pracy zespołowej i indywidualnej. Chociaż były one dostosowane do wieku, to poruszały taką samą tematykę- poznaliśmy ciekawostki z historii teatru, zasady kulturalnego zachowania podczas wizyt w tym wyjątkowym miejscu oraz zawody wielu osób, których praca jest niezbędna do wystawienia sztuki. Zapoznaliśmy się także z nazwami miejsc i różnych przedmiotów w teatrze, np. nazwami lalek, animowanymi na różne sposoby. Efektem, są  wystawione na szkolnym korytarzu wspólne prace: „Ludzie teatru” oraz „Miejsca i przedmioty w teatrze”.

Kolejnym zadaniem dla każdej klasy,  było wykonanie afisza teatralnego do sztuki, którą można byłoby wystawić na podstawie lektury lub ulubionej książki, którą dzieci wspólnie z wychowawcą przeczytały w klasie. Chociaż pracy było dużo, to efekty są tego warte!  We wtorek 24 marca, kolorowe i pomysłowe plakaty pojawiły się na  parterze naszej szkoły i są jego ozdobą.  Zapraszamy do ich obejrzenia w naszej szkolnej fotogalerii.

Wszystkim bardzo dziękuję!

Beata Ciesielczyk