Tydzień Matematyki

W ubiegłym tygodniu dużo się matematycznie u nas działo, ponieważ nasza szkoła STO obchodziła Tydzień Matematyki. Zaczęliśmy świętować już w poniedziałek, gdyż uczniowie robili własne rysunki otaczającego nas świata, ale z wykorzystaniem jedynie kształtu koła. Teraz te prace można podziwiać na szkolnym korytarzu.

Jak pewnie wiele z Was wie, iż 14 marca obchodzimy Światowy Dzień Liczby PI. Z tej okazji przez cały tydzień można było układać wierszyki, żeby łatwiej nam było zapamiętać ciąg liczb po przecinku. Zorganizowano nawet konkurs na najlepsze wierszyki. W czwartek uczniowie wszystkich klas 2-6 pisali konkurs „Kangur”. Jak zwykle dla większości był on bardzo trudny, jednak jak co roku nasza szkołą będzie miała licznych laureatów. Na koniec konkursu, każdy uczestnik dostał breloczek z sześcienną kostką, do samodzielnego złożenia. Oj, trzeba było się nagłówkować. Aby dowiedzieć się jeszcze więcej na temat niezwykłej i tajemniczej liczny Pi, wszystkie klasy miały lekcje dotyczące tematyki tej liczby. Podczas tej lekcji dowiedzieliśmy się wielu ciekawych faktów o liczbie Pi i nawet sami wykonywaliśmy związane z nią zadania.

Jak co roku, Tydzień Matematyki był bardzo interesujący i pewnie wszyscy czekają na przyszłoroczną edycję!

Hania Olech 6c


W czwartek 16 marca 2017 roku odbyło się w naszej szkole…Święto Matematyki! Temat tegorocznych obchodów brzmiał „W świecie kół i okręgów”, znany i mam nadzieję lubiany przez uczniów. Obchody poprzedzone były ogłoszonymi wcześniej konkursami: plastycznym „Jak wyglądałby okrągły świat?” i literackim na Pi-emat, czyli wiersz o dowolnej treści, w którym kolejne wyrazy będą miały tyle liter, ile wynoszą kolejne cyfry z rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi. Laureatami konkursu plastycznego zostali Eliza Satkiewicz z 3a, Antonina Klasa z 1b i Natan Mroczek z 1a, którzy wykonali bardzo oryginalne i barwne wizje świata, w którym wszystko jest okrągłe. Na wyróżnienie w konkursie literackim zasłużył wiersz, który napisała Maja Prolejko z 5b o następującej treści: „Już w polu i lesie skowronki, bo słonko jasno już bieli wiosenne stokrotki. Strojna powróciła już ze snu wiosenka miła. Niesie ją słońce, pąki się już posypały, jak tu pięknie, wiosennie, błogo…”, czyli 3,1415926535897932384626433832795… Prawda, że można się wiosennie rozmarzyć 🙂 ? Na zajęciach kół matematycznych przygotowywane były prace plastyczne metodą origami z różnej wielkości kół – możemy je podziwiać na korytarzach szkolnych i w klasach.

W  dniu Święta Matematyki tradycyjnie na drugiej i trzeciej godzinie lekcyjnej uczniowie klas 2-6 brali udział w międzynarodowym konkursie Kangur Matematyczny – w tym roku ponad 200 osób zmagało się z niełatwymi zadaniami matematycznymi. Na zajęciach komputerowych młodsze klasy odwiedziły witrynę Matematyczne ZOO, gdzie z kolorowymi zwierzakami miały okazję poćwiczyć podstawowe działania matematyczne a trzecioklasiści rozpoczęli współzawodnictwo w konkursie na Komputerowego Mistrza Mnożenia i Dzielenia. Z kolei uczniowie klas starszych na lekcjach matematyki realizowali tematy związane z liczbą Pi, kołami i okręgami – mierzyli obwody i średnice okrągłych przedmiotów, wyznaczali przybliżoną wartość liczby Pi, obliczali pole i obwód koła, poznawali różne historie i ciekawostki związane z liczbą Pi. Mam nadzieję, że jej przybliżona wartość, czyli 3,14, pozostanie na długo w ich pamięci, a wiosenny nastrój pozostanie z nami aż do kolejnego Święta Matematyki już za rok.

Katarzyna Gągalska