Klasa 5 b miała przyjemność gościć 16.01.2023 r. w Książnicy Pomorskiej na warsztatach pt. Spacerkiem po Miejskim Szlaku Turystycznym Szczecina. Uczniowie nie tylko obejrzeli ciekawą prezentację i usłyszeli wiele faktów historycznych dotyczący naszego miasta, ale tez samodzielnie układali szczecińską trasę turystyczna wiodąca po poznanych, najciekawszych miejscach Szczecina.
Basia – Uważam to były bardzo ciekawe zajęcia. Zwłaszcza dla dzieci , które tak lubią spędzać czas przed ekranem komputera. Tu można się było dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy o swoim mieście. Koniecznie muszę się wybrać z rodziną do kina Pionier. Nie wiedziałam, że mamy w Szczecinie jedno z najstarszych kin na świecie.
Antek – Zdecydowanie chcę się wybrać do kona Pionier. Nie miałem pojęcia , że mamy takie zabytkowe kino!
Magda – Bardzo podobały mi się te zajęcia, gdyż dowiedziałam się ile wspaniałych zabytków mamy na wyciągnięcie ręki. Teraz na każdym spacerze możemy poznawać historię Szczecina i czytać ciekawe tablice pamiątkowe. Rodzinę zdecydowanie zaproszę do Szczecińskiej Filharmonii.
Janek – Cieszę się, że lepiej poznałem historię mojego miasta. Nie miałem pojęcia, że tyle narodów walczyło o Szczecin i chciało zdobyć nasze miasto. Stąd Szczecin miał tak liczne fortyfikacje, czyli: okazałe twierdze, wszelkie schrony, obwarowania miejskie czyli zabytkowe mury obronne. Dobrze, że część się zachowała do dzisiaj.
Kaja – Jestem zadowolona, że usłyszałam tak dużo ciekawostek o swoim mieście i o jego historii.
Ania – Warto poznać historię swojego miasta, by docenić to, co zrobili twoi przodkowie i wiedzieć gdzie warto wybrać się na niedzielny spacer. Jestem dumna, że Szczecin ma tak bogata przeszłość.
Ania – Bardzo zaciekawiła mnie historia Baszty Siedmiu Płaszczy i związana z tym miejscem legenda. Pierwszy raz słyszałam tę opowieść i bardzo mi się spodobała. Chciałabym zabrać tam rodzinę i opowiedzieć im tę historie.
Ola – Myślę, że dużo nam dało samodzielne układanie trasy zwiedzania zabytków. Teraz już wiem gdzie są ważne dla naszego miasta budowle.
Mateusz – Cieszy mnie, że szczecinianie zawsze tak dzielnie bronili tego miejsca, że walczyli o swoja osadę. Dowiedziałem się, że w podziemiach naszej katedry znajdują się krypty.
Kostek – Podobało mi się, że zobaczyłem mural na ścianie Książnicy z namalowaną synagogą, która dawno temu stała właśnie w tym miejscu.
Filip – Bardzo zainteresowała mnie historia Szczecina. Największe wrażenie zrobiły na mnie zdjęcia śladów po dawnych fortyfikacjach z Brama Portową i Królewską. Super był ten spacer szlakiem turystycznym, bo można było od razu zobaczyć zabytki, o których słyszeliśmy chwilę wcześniej. Piękne jest to nasze miasto!
Sebastian – Najbardziej zainteresowała mnie historia Mostu Długiego, bo nie wiedziałem, że do niedawna był on mostem zwodzonym. Nie miałem też pojęcia, że nasza filharmonia może zmieniać z zewnątrz kolory. Najchętniej poszedłbym tam na koncert.