W listopadzie obchodzimy wiele różnych świąt, między innymi Dzień Podchorążego. Upamiętnia on wydarzenia nocy listopadowej, która rozpoczęła Powstanie Listopadowe.

W Polsce istnieje obecnie kilka uczelni wojskowych. Kształcą one nie tylko przyszłych oficerów i żołnierzy – można na nich podjąć także studia cywilne. Ci słuchacze, to właśnie podchorążowie. Dla studentów tego rodzaju szkoły szczególnym dniem jest 29 listopada. Obchodzą oni wówczas Dzień Podchorążego, aby upamiętnić wydarzenia, mające miejsce w nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku. Wtedy właśnie uczniowie Szkoły Podchorążych w Warszawie zorganizowali spisek, który miał na celu obalenie cara Mikołaja I, ówczesnego króla Królestwa Polskiego i odzyskanie przez Polskę niepodległości.

Powstanie listopadowe przerodziło się w wojnę polsko – rosyjską, która trwała w latach 1830 – 1831, i zakończyła się zwycięstwem Rosji. W czasie powstania po raz pierwszy w historii Polski użyto biało – czerwonej kokardy jako znaku rozpoznawczego wojsk polskich. Uchwalono również ustawę o barwach narodowych z dnia 7 lutego 1831 roku w Warszawie. Z okresem powstania listopadowego łączą się takie postacie jak Piotr Wysocki czy Emilia Plater.

W tym dniu w naszym kraju odbywają się uroczystości, koncerty i bale. Niektórzy ze studentów uczelni wojskowych  pełnią (przy pomnikach) wartę honorową w mundurach powstańców. Organizowane są również inscenizacje nocy listopadowej, między innymi rekonstrukcje bitew, na przykład pod Iganiami.

Maria Kubacka  (na podstawie podręcznika “Wczoraj i dziś. Klasa VI”, wykorzystano fot. PAP / Radek Pietruszka )