Za nami kolejny rok odysejowych zmagań, tym razem trochę inny, bo rozgrywany w czasach pandemii. Jednak emocji i wrażeń było pod dostatkiem. Wszystkie etapy zawodów odbywały się wirtualnie. Zamiast występów na scenie przed publicznością, były filmy wysyłane do jurorów. Zamiast spontanów na żywo, przed sędziami, były zadania on-line, rozwiązywane przez wszystkie drużyny o tej samej porze. Nie zabrakło ceremonii rozpoczęcia i zakończenia zawodów, także w świecie wirtualnym.

Z wypiekami na twarzach czekaliśmy na ogłoszenie wyników etapu ogólnopolskiego. Wypadliśmy świetnie.  Drużyna klas piątych, pod kierunkiem Pana Krzysia Grali, zajęła I miejsce w problemie drugim „Wirtualna rzeczywistość” i wywalczyła awans na Mistrzostwa Świata. To nasz drugi tak poważny sukces. Drużyna klas szóstych Pani Magdy Zaborowskiej-Zagórskiej, zajęła II miejsce w problemie trzecim „Witajcie w naszej bajce”. Gdyby nie pandemia na pewno reprezentowaliby nasz kraj na Eurofestiwalu. Niestety w tym roku się nie odbył.

Na szczęście Mistrzostwa Świata organizowane co roku w USA, odbyły się zgodnie z planem. Przetłumaczone na język angielski przedstawienie dotarło do nowych sędziów. Odbył się też kolejny konkurs problemów spontanicznych w formie on-line. Nasza drużyna dała z siebie wszystko. W ogólnej klasyfikacji zajęliśmy VI miejsce w swojej grupie, na 59 startujących zespołów. To wielki sukces. Poprawiliśmy nasz wynik z poprzednich Mistrzostw Świata, gdzie zajęliśmy X miejsce. Największą jednak radość sprawiło nam otrzymanie specjalnej prestiżowej nagrody w Odysei, a mianowicie Nagrody Ranatra Fusca za wybitną kreatywność *. To wielka niespodzianka i ogromna radość dla nas. Będzie to jeszcze większa motywacja do pracy w przyszłym roku. Gratulujemy serdecznie wszystkim naszym Odyseuszom, ich trenerom i rodzicom.

Małgorzata Firsiof, szkolny koordynator Odysei Umysłu

 

 

*  Nagroda jest przyznawana bardzo rzadko jako najbardziej prestiżowa nagrodą na konkursie Odysei Umysłu. Na szczeblu ogólnopolskim uzyskanie tej nagrody umożliwia drużynie reprezentowanie Polski na Finałach Światowych w danym roku. Dlaczego Ranatra Fusca? Pewnego razu Dr. Samuel Micklus w pewnej amerykańskiej szkole postanowił zrewolucjonizować swoje sztampowe lekcje fizyki. Pewnego dnia przyszedł do klasy z wielkim workiem różnych dziwnych technicznych przedmiotów i zadał swoim uczniom by stworzyli pojazd który ma unosić się na wodzie. Jeden z uczniów wpadł na genialny pomysł i stworzył wielkiego al’a pająka wodnego, który spacerował po wodzie. Niestety za każdym razem gdy chciał podnieść jedno z odnóży robota, cały zanurzał się.  Dr. Micklus chciał docenić pomysł, kreatywność i ryzyko twórcze jakie podjął młodzieniec dlatego ustanowił nagrodę Ranatra Fusca od łacińskiej nazwy nartnika wodnego, który przypominał stworzonego robota.