Pan Marszałek Piłsudski mieszka w Belwederze
Mundur nosi wspaniały, ordery rozliczne
Podwładnych gdy potrzeba do “galopu” bierze
Kłaniają mu się posły zagraniczne…

Uczniowie klasy 6b Jagoda, Szymon i Olek wraz z Pocztem Sztandarowym naszej STO, 12 maja 2022r. wzięli udział w obchodach 87. rocznicy śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego. Szczecińska uroczystość miała charakter kameralny. Oprócz uczniów naszej szkoły obecni byli przedstawiciele Związku Piłsudczyków, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 61 oraz klasa mundurowa Liceum nr 7, przedstawiciele organizacji kombatanckich . Wartę honorowa pełnili żołnierze 12 Dywizji Zmechanizowanej.

Ceremonia zaczęła się od wprowadzenia sztandarów i przemówienia komendanta Jerzego Rozpondka. Następnie głos zabrał brygadier Bohdan Ronin-­Walknowski, który mówił o znaczeniu tego święta i jego obchodach w całej Polsce. Szóstaki przybliżyły postać Marszałka oraz przebieg jego pogrzebu. Jagoda zakończyła prezentacje pięknym wierszem o Ziuku.. Zebrani delegaci złożyli bukiety i zapalili znicze pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Nikt z obecnych na uroczystości nie wątpił w to, jaką wielką siłą odznaczał się Marszałek. Poczet z dumą pochylał sztandar STO przed popiersiem Marszałka, wiedząc, że był to człowiek taki sam jak oni – zbuntowany nastolatek, który stał się autorytetem dla wielu ludzi. Mam nadzieję, że Szóstaki Ósmaki zapamiętają te lekcje nauki honoru, odwagi, poświęcenia dla innych, szacunku dla Ojczyzny i Narodu ją zamieszkującego.

Dziękuję Wam z całego Serca!

 

Dał Polsce wolność i nie tylko…

Józef Piłsudski – założyciel Legionów Polskich i Polskiej Organizacji Wojskowej, więzień twierdzy w Magdeburgu, czynnie zaangażowany w odzyskanie niepodległości, Naczelnik Państwa, Wódz Naczelny prowadzący polskie wojsko do zwycięstwa z bolszewicką Rosją. W końcu sam Ignacy Mościcki o nim powiedział: „Dał Polsce wolność, granicę, moc i szacunek”. Wszyscy powinniśmy o nim pamiętać. Uroczystości takie jak ta są świetnym sposobem na upamiętnienie tak znaczących dla nas bohaterów oraz poszerzania o nich wiedzy.

Polsce potrzeba autorytetów. One budują naszą siłę duchową. Są drogowskazami kierującymi nas ku przyszłości i nie dającymi zapomnieć o przeszłości. Bo nie ma drzewa bez korzeni. Szczególnie potrzebne jest to w edukacji szkolnej. My młodzi potrzebujemy takich przykładów. Wspaniale, jeżeli stykamy się z nimi nie tylko na stronach podręczników szkolnych, ale i podczas takiej podniosłej uroczystości, w jakiej braliśmy czynny udział. To lekcja o Polsce i Polakach – o nas i dla nas – wszystkich.

Beata Adamowicz