Edukacja prawna

W marcu 2025 roku uczniowie klas 8 uczestniczyli w zajęciach , które prowadziła pani sędzia Anna Górnik.  „Moja wyspa, moja konstytucja” to temat minionego spotkania. Były to już kolejne zajęcia z panią sędzią, bardzo cenne i pouczające. Uczniowie byli zainteresowani tematem, zadawali pytania. Za każdym razem mają okazję uczestniczyć w lekcji edukacji prawnej prowadzonej przez osobę, która przestrzeganiem prawa zajmuje się na co dzień, jest profesjonalistą. Dodatkowo ósmoklasiści poznają  specyfikę zawodu prawnika.

Na zakończenie każdy uczestnik spotkania otrzymał egzemplarz Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej.

Higiena cyfrowa

Z kolei uczniowie klas 4 i 5 uczestniczyli w warsztatach, które prowadziła pani dr. Dorota Dżega-Pietruszkiewicz. Zajęcia dotyczyły higieny cyfrowej, bezpieczeństwa w sieci, a uczestnicy poszukiwali odpowiedzi na następujące pytania:

  • Jak wybrać wartościową dla użytkownika aplikację w App Store lub Google Play?
  • Jak odróżnić prawdę od fake newsu?
  • Jak dbać o siebie i swoich znajomych w Internecie?
  • Jak chronić swoją prywatność?
  • Jak zachować się w sytuacji, gdy ktoś obcy napisze wiadomość na grupie w Whatsappie?
  • Jak działają najpopularniejsze aplikacje i gry mobilne i dlaczego sówka w Duolingo jest wesoła albo smutna oraz dlaczego kapibary są tak popularne?

Uczniowie rozmawiali też o tym, w jakich sytuacjach należy zwracać się o pomoc do opiekunów. Wspólnie z Panią Dorotą ustalili  kilka zasad higieny cyfrowej. Jedna z nich brzmi: „Wielkość ekranu, przed którym młode głowy spędzają czas jest odwrotnie proporcjonalna do ich wieku. To znaczy im młodszy uczeń, tym powinien być większy ekran”. Pozostałe zasady uczniowie zapisali na najlepszych dyskach twardych, czyli w swoich głowach.

 Edyta Borkowska-Zub